Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arsa mağdurlarından ‘ayrıcalık’ protestosu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Üçkuyular’da inşaatı süren AVM’ye imar düzenlemesinde ayrıcalık tanıyarak, kamuyu zararı uğrattığını belirten grup şantiye önünde eylem yaptı

Giriş Tarihi: 6.11.2016
Arsa mağdurlarından ‘ayrıcalık’ protestosu
Balçova Belediyesi'nden 70'li yıllarda arsa satın alan fakat 12 Eylül darbesi sebebiyle tapularını ve imar haklarını elde edemedikleri için Balçova Arsa Mağdurları adıyla hukuk mücadelesi yürüten grup, Üçkuyular'daki AVM inşaatı önünde protesto eylemi yaptı. Grubun sözcüsü avukat Mustafa Kemal Turan, vatandaşın ödediği vergilerle kamulaştıralan alanın yol, yeşil alan yapılması gerekirken AVM'nin şantiyesi olarak kullanıldığını belirtti. Şantiyenin burada işgalci durumunda olduğunu savunan Turan, "İzmir halkına trafik çilesi çektiren Büyükşehir ve Balçova Belediyeleri kamunun imkanlarını hukuka aykırı bir şekilde bu holdinge kullandırtmaktadır. Kamu malı üzerindeki holding işgali derhal kaldırılarak söz konusu alan tüm İzmir halkının kullanımına açılmalıdır" diye konuştu.

'35 MİLYON LİRA BOŞA GİTTİ'
İmar düzenlemesi yapılırken yasal olarak yüzde 40 alınması gereken kamuya terkin burada yüzde 22 ile sınırlandırıldığını bunun sonucu olarak da 137 ve 41 parselleri Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırmak durumunda kaldığını anlatan Turan, "Yani söz konusu holding için hiç gereği yok iken 35 milyon liralık kamulaştırma bedeli belediyenin kasasından ç��kmıştır. Burada hukuksuzluk ve haksızlık vardır. Kişiye özel imar uygulamaları ile söz konusu holdinge 2 milyar liralık haksız imar rantı sağlandı" dedi. Turan, İzmir'e imar hukuku açısından eşitlik ve adaletin bir gün geleceğine yürekten inandıklarını bunun için mücadele verdiklerini belirterek, Başkan Aziz Kocaoğlu ile Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'yı kamuoyunun önünde tartışmaya davet etti. Kamuya ait alanın işgal edildiğini öne süren Turan, polisten tutanak tutmasını talep etti. Emniyet yetkilileri ise işlem yapabilmeleri için savcılıktan talimat gelmesi gerektiğini söyledi. Yoldan geçen araç sürücülerinin de korna çalarak destek verdiği grup bir süre sonra dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arsa mağdurlarından ‘ayrıcalık’ protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN