Satılık baz istasyonlu eve vatandaş tepkisi

Buca’da bir vatandaş çatısında baz istasyonu bulunan evini satışa çıkardı. Evi satın alan, yıllık kira gelirinin de sahibi olacak. Mahalle sakinleri ise çatıya baz istasyonu konmasına tepkili

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Satılık baz istasyonlu eve vatandaş tepkisi

İzmir'de Buca'da çatısında GSM operatörüne ait baz istasyonu bulunan ev satışa çıktı. Evin kapısına asılan ilanı gören mahalle sakinleri ise baz istasyonundan dolayı sağlıklarının bozulduğunu iddia ederek isyan etti. Evka-1'de bulunan baz istasyonlu ev emsallerinin aksine daha yüksek fiyata alıcısını bekliyor. Hali hazırda Buca Belediyesi ile davalık olan baz istasyonu ile ilgili tartışma evin satılığa çıkmasıyla birlikte farklı bir boyut kazandı. Evka-1'de bulunan 2 katlı müstakil evin çatısına yaklaşık 5 yıl önce ev sahibi ile GSM operatörü arasında yapılan anlaşma sonrası yerleştirildi. Ev sahibi, çevre sakinlerinin tepkisi ile karşılaşmamak için yıllık 16 bin lira geliri olan baz istasyonunu güneş enerjisi şeklinde kamufle etti. Ancak gerçek kısa sürede anlaşıldı. Komşularının yıllık 16 bin lira karşılığında sağlıklarını tehdit eden bu cihazın yerleştirilmesine razı olduğunu belirten mahalle sakinleri, durumdan şikayet ediyor. Baz istasyonunun kurulduğu günden bu yana eve komşu olan 2 kişinin kanser olduğunu belirten çevre sakinleri çözüm arıyor. Baz istasyonunun daha önce kaldırılması için çeşitli şikayetlerde bulunan komşu Erdoğan Çığ, "5 yıldır baz istasyonuna mahkum edildik. Geldiler çatımıza diktiler. Ev sahibi yurt dışında yaşıyor. İnsan sağlığı bu kadar hiçe sayılır mı? Adam evinin tepesine taktırdı burada yaşamıyor. Bizler burada sağlığımız tehdit altında yaşıyoruz. Eşim kanser hastası. Tedavi gördü, kaldırılsın. Adam yılda 16 bin lira kazanacak diye biz burada ölecek miyiz? Ev sahibi Almanya'da. Bizi burada saf yerine koyuyorlar, bir de baz istasyonunun üstüne Cemre Solar yazılı güneş enerjisi kutusu koymuşlar. Madem öyle o zaman çıkart kılıfı baz istasyonu görünsün" dedi. Kazım Teymur ise, "30 yıldır bu evde yaşıyorum. Huzurumuz kalmadı. Baz istasyonunu buraya diktiler, pisliği ile uğraşıyoruz. Evin sahibi bu kadar insanın sağlığı ile oynuyor. 3 kuruş için sağlığımız bozulunca bunu vebali ile nasıl yaşayacak" diye konuştu.

"İZİN ALMALARI GEREKİRDİ"
Baz istasyonlu eve kapı komşusu olan Yağmur Özbay, "Bizi bununla yaşamaya mahkum edemezler. Adam evinin tepesine böyle bir şey takarken bizlerden de izin almalıydı. Bunu bildiği için gizli gizli taktırdı. Sonrasında ise baz istasyonunu güneş enerjisiymiş gibi bize yutturmaya çalıştı. Kendisi Almanya'da huzurlu yaşıyor. Buradaki insanlar ne olacak. Şimdi evi satılığa çıkardı. Baz istasyonu gelir getirdiği için emsallerinden daha yüksek paraya satıyor. Değer mi bu kadar insanın canını hiçe saymaya" ifadelerinde bulundu. Çevre sakinlerinden kanser tedavisi gördüğünü belirten Fatma Çakmak, "Evin içerisinde yaşayanlar elektrik su ödemiyor. Uzun süre ev boş kaldı. Kiracı aradılar bulamadılar. Ben mecbur muyum hastalığa mahkum olmaya. Kanser oldum, tetkitlerim yapılıyor. Geldiler baz istasyonunu diktiler. Delikanlılarsa üzerine taktıkları cemre solar yazılı kamuflajı çıkartsınlar da evi öyle satsınlar, satabiliyorlarsa. Emsallerinden yüksek fiyata satıyorlar evi. Biz devletimizden yardım istiyoruz. İnsan sağlığını böylesine hiçe saymak bu kadar kolay olmamalı. Burada bir kötü niyet var, öyle olmasa kamuflaj ile bize baz istasyonunu güneş enerjisi diye yutturmaya çalışmazlar" şeklinde konuştu. Evin ne kadara alıcı bulacağı merak konusu oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Satılık baz istasyonlu eve vatandaş tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN