Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘İzmir’ denilince akan sular durdu!

Giriş Tarihi: 18.5.2017
‘İzmir’ denilince akan sular durdu!

Buca, Gaziemir ve Karabağlar’da yaşanan 3 günlük su kesintisi 1 milyon İzmirliyi adeta perişan etti. Olayı sosyal medyaya taşıyan vatandaşlar, caps ve tweetlerle tepkilerini dile getirdi

İzmir'de Buca, Karabağlar, Gaziemir'i olumsuz etkileyen su kesintileri 3 günün sonunda sona erdi. İzmir'de su kesintisi olan ilçelerde ihtiyaçlarını tankerlerden veya ambalajlı su satın alarak karşılayan vatandaşlar belediyeye tepki gösterdi. Vatandaşlar camilerin depolarında bulunan sulardan evdeki ihtiyaçlarını görmek için bidonlarla su çekerken İZSU (İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi) ise ilçelerden çektiği tankerlerle mahalle aralarında dolaşarak vatandaşların su ihtiyaçlarını gidermeye çalışmıştı. Ortaya çıkan manzaralar 1980'li yılları aratmadı. Su kesintisinden Bayraklı ve Konak'taki bazı mahalleler de etkilendi. Onarımın ardından dün akşam üzeri su verilmeye başlandı. AK Partili Menderes Belediyesi, İzmir'de su kesintisi yaşanan CHP'li ilçelerde tankerle su dağıttı. Konu ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Bülent Soylu, "Belediyemiz bünyesindeki 5 tanker ile suların kesik olduğu ilçelere su hizmetini Menderes Belediyesi olarak götürüyoruz. O ilçedeki insanlarda bizim insanımız. Sorunu görmezden gelemezdik. Çünkü bizim için halka hizmet Hakk'a hizmettir" şeklinde konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konu hakkında sessiz kalmayı tercih ederken, İZSU ekipleri "Hatta yaşanan arıza sürecinde vatandaşlarımızın karşılaştığı sıkıntıdan dolayı özür dileriz" açıklamasında bulundu.

ZAM VAR SU YOK
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Türkiye'nin en pahalı suyunu satan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin suyu eski tankerle dağıttığını belirterek, yaşanan manzarayı "İZSU'nun acizliği" olarak nitelendirdi. Doğan, "Dünyada birçok ülke ve Avrupa'nın önde gelen kentleri deniz suyunu bile arıtıp insanlara şaşal su hizmeti sunarken, İZSU ise 2017 yılında hemşehrilerimize tankerlerle su dağıtmaktadır" dedi. Bir süre önce suya yüzde 5'lik zam yapıldığını aktaran Doğan, şunları söyledi: "Yaşanan bu krizle birlikte 30'uncu yılını kutlayan İZSU Genel Müdürlüğü'nün İzmir'i 30 yıl geriye götürdüğü gözlenmektedir. Bu çağda böyle hizmet anlayışı İzmirli hemşehrilerimize de artık pes dedirtmiştir. Dünyada birçok ülke ve Avrupa'nın önde gelen kentleri deniz suyunu bile arıtıp insanlara şaşal su hizmeti sunarken, İZSU ise 2017 yılında hemşehrilerimize tankerlerle su dağıtmaktadır. Giden tanker sayısı da yetersiz olduğu için vatandaş yüzlerce metre mesafeyi kat ederek eziyet çekmektedir. Ortaya çıkan çağ dışı görüntüler Türkiye'nin batıya açılan kapısı, Ege'nin incisi İzmir'le asla bağdaşmamaktadır. İzmir halkı tankerlerle su dağıtan, üstüne kaliteli bir hizmet üretmediği gibi Türkiye'nin en pahalı suyunu satan, 6 ayda bir zam yapan Büyükşehir'e isyan etmektedir."

Resmen şaşal su ile yıkandık!
Su kesintisi bitmesine karşın sosyal medyada capsler patladı, yapılan yorumlar güldürdü. Göbel isimli Twitter kullanıcısı, "5 damacana su aldık. İçme suyu ile yıkanıyoruz. Böyle lüks İstanbul'da yok. Ne kadar nankörsünüz. Hizmet anlayışınız sıfır" derken, Nuri isimli vatandaş, "Benim bir önerim var. Herkes tuvalet ihtiyacını gidip İzmir Büyükşehir'in bahçesinde gidersin. Evlerimiz lağım kokmaya başladı" dedi. Belis, "Nedir bu İzmir'in Cehape'den çektiği. Türkiye bütün yeraltı yer üstü su kaynaklarını kullandı. Dev projeler yaptı. İzmir'de su yok. İçler acısı" diye yorum yaparken, Mevlüt Demirtürk, "İzmir deyince akan sular durur. Su gibi Aziz ol İzmir" demesi güldürdü. Kamil Baltacı adlı vatandaş, 21. yüzyılda su kesintilerinin olduğu bir İzmir görmek istemediğini söyledi. Cemal Aktay, "Lüks hayat isteyenler İzmir'e gelsin. Şaşal su ile yıkanıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İzmir’ denilince akan sular durdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN