Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 hedefi çok gerçekçi

Giriş Tarihi: 29.3.2013 14:50

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı , ''Dünyadaki yenilik ve gelişimleri en iyi yapacak girişimciler, yöneticiler, bilim adamları bizde mevcut. Bu bakımdan 2023 hedefinin çok gerçekçi olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Çalık, Bursa Valiliği ile Capital ve Ekonomist dergilerinin iş birliğiyle düzenlenen, Anadolu Ajansı'nın medya sponsoru olduğu ''Uludağ Ekonomi Zirvesi''nin ''Yeni Türkiye, Yeni Fırsatlar'' oturumundaki konuşmasında, Türkiye'de 1980'lerde, 2 yılda bir yurt dışına çıkma izni olan, belli miktarda dövizden fazlasını yanında götürülemeyen, imkanın olsa da yatırım yapılamayan, ekonominin yüzde 80'inin devlette, yüzde 20'sinin özel sektörde olduğu bir dönemde, iş hayatına başladıklarını söyledi.

Türkiye'nin 2001'de çok büyük bir kriz yaşadığını hatırlatan Çalık, ''150 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğümüz vardı. Bu büyüklükte, bankalarımızda 50 milyar dolar bir batak verdik. Gerçekten çok zor şartlar altındaydık. Fakat Türkiye, hem devlet olarak hem özel sektör olarak tüm süreçlerde borçlarına sadık kalmıştır. 2002'de nüfusun yüzde 60'a yakını kırsaldaydı, bugün yüzde 80'e yakını şehirde yaşıyor. Bu, büyük bir transformasyon, değişim oldu. Ekonomimizin yüzde 80'ı özel sektörde, yüzde 20'si devlette'' ifadelerini kullandı.

''2002 ile 2013 arasında büyük değişim yaşandı'' diyen Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

''2023'e baktığımızda global pazarda iş yapanlar olarak şunu görüyoruz, ülkeler iyi idare edilmediği zaman şirketler gibi halk fakirleşiyor, büyük zararlar görebiliyor. Onun için ülkelerin iyi siyasetçiler tarafından yönetilmesi çok önemli. Onlar sizin önünüzü tıkarsa siz özel sektör olarak ne kadar girişimci olursanız olun önünüzün açılması mümkün değil. Bu bakımdan geçtiğimiz on yıl Türkiye'de çok başarılı geçmiştir. Bunun neticelerini hepimiz yaşıyoruz. Türkiye, 3 katı büyümüştür, hiç duraksamamıştır. Bizim 10 yıldaki bütün krizlere rağmen, iki kriz geçirdik dünya ekonomisinde. Bütün ülkeler etkilendi, fakat bizim ekonomimiz yavaşladı, süratlendi ama hiç geriye düşmedi. Bu, çok önemli bir şey ve krizlere karşı bizim dayanıklılığımızı gösterir.''

Önümüzdeki 2023'e bakıldığında Türkiye'nin 10 yılını çok parlak gördüğünü dile getiren Çalık, Türkiye'nin 2023 hedefinin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine olan inancının tam olduğunu bildirdi. Çalık, kalkınma için sadece hedefler koymanın yetmeyeceğini belirterek, ''O kalkınmayı, hedefleri gerçekleştirmek için onlarca, yüzlerce faktör olması gerekiyor. Eğer siz siyaseten hedefinizi koydunuz onu gerçekleştirecek girişimcileriniz, insan kaynaklarınız, üreticileriniz, altyapınız yoksa bunu yapamazsınız. Fakat çok şükür geçtiğimiz on yılda Türkiye'de büyük bir değişim yaşandı ve bu altyapı hem zenginleşti hem başarı sağladık ve en önemlisi gelecekte bu işleri yapacak insan kaynaklarımız, düşüncelerimiz ve birikimimiz oluştu'' diye konuştu.

Petrol ve gazın yüzde 70'inin Türkiye'nin komşularında olduğunu vurgulayan Çalık, ''Elektrikli otomobil, güneş enerjisi, yenilebilir enerjiler geliyor. Ülkemiz buna şu an hazır durumda. Dünyadaki yenilik ve gelişimleri en iyi yapacak girişimciler, yöneticiler, bilim adamları bizde mevcut. Bu bakımdan 2023 hedefinin çok gerçekçi olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

Çalık, Arnavutluk'ta bankacılık sektöründe pazar paylarının yüzde 21 olduğunu, iki yıl içinde Arnavutluk'un en büyük pazar payına sahip bankası olacaklarını belirterek, şunları söyledi:

''Bizim de hedefimiz stratejik sektörde, enerji, madencilik ve inşaat sektöründe bizlerin firmalarının da dünyada ilk ona, bölgemizde ilk üçe girmesi. 2023'e geldiğimizde dünyada ilk onda bölgemizde ilk üçte olan bankalarımız, şirketlerimiz olacak. Bizler bunu becereceğiz.

Sadece bölgemiz değil, bizimle iş yapan global firmalar da daha çok kazanacaktır. Ben ülkemizin geleceğine koyulan hedeflere ulaşacağına inanıyorum, hatta geçebiliriz de. Bu fırsat var. Çünkü bugün Akdeniz'de yeni gaz bulundu, yeni gaz, petrol sahaları yeni imkanlar, bize çok fırsat sunuyor. Burada en önemli gücümüz, bugün Avrupa'nın yaş ortalaması 52-53 ülkemizin yaş ortalaması 29. Eğitilmiş, dışarıda okuyan, iş yapan yüz binlerce öğrenci ve girişimcimiz var. Türkiye artık sadece yabancı yatırımcı çeken değil, dışarıya da yatırım yapan bir ülke.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 hedefi çok gerçekçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN