Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin en büyük yazılım maratonu

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Geleceği Yazanlar projesi kapsamında düzenlenen Mobil Uygulama Maratonu’nu ve hedeflerini anlattı.

Giriş Tarihi: 9.4.2014 12:25 Güncelleme Tarihi: 9.4.2014 12:34
Turkcell Geleceği Yazanlar tarafından düzenlenen Mobil Uygulama Maratonu, Türkiye'nin en geniş katılımlı kod geliştirme etkinliği ile başladı.

Akıllı cihazların yaygınlaşması beraberinde, mobil uygulama pazarı gibi daha önce olmayan bir pazarın da doğmasına neden oldu. Bugün iOS, Android ve Windows Phone platformlarında, kullanıcılar tarafından her gün milyonlarca uygulamanın indirildiği, binlerce yeni uygulamanın uygulama mağazalarına yüklendiği bir pazardan bahsediyoruz. Google Play ve AppStore'dan indirilen uygulama sayısı 50 milyar bandını çoktan aşmış durumda.

Bugün 25 milyar dolar büyüklüğe sahip mobil uygulama pazarının, 2017 yılında 100 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. İnsanlar akıllı cihazları ile daha fazla zaman geçirdikçe daha çok uygulamaya ihtiyaç duyuyorlar ve bütün işlerini uygulamalar üzerinden yapmak istiyorlar. O nedenle uygulama pazarı çok büyük bir potansiyel barındırıyor. Bu pazarı kritik yapan da bu.


MOBİL UYGULAMA MARATONU İLE POTANSİYEL AÇIĞA ÇIKACAK

Turkcell'in geçtiğimiz eylül ayında başlattığı Geleceği Yazanlar projesi, geçen 7 ayda 17 binden fazla katılımcı ile Türkiye'nin en büyük mobil uygulama platformuna dönüşmüş durumda. Türkiye'nin tüm şehirlerinden ve 40'dan fazla ülkeden üyeleri bulunan platform 6 hafta sürecek olan Mobil Uygulama Maratonu'nu başlattı. 600'e yakın başvuru arasından seçilen 153 katılımcıdan oluşan 62 ekibin yer aldığı Uygulama Maratonu süresince, hayallerindeki uygulamayı geliştirmek isteyen gençlere her türlü teknik detsek veriliyor. Maratona katılan her ekibin bir de mentoru var. Böylece ekipler ihtiyaç duydukları her an bir danışmana ulaşabiliyor, danışmanlar da ekipleri daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Maraton ile amaç önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin global mobil uygulama pazarından daha fazla pay almasının önünü açmak.


KARDELENLER DE UYGULAMA GELİŞTİRİYOR

Uygulama Maratonu'nda bizi en fazla heyecanlandıran ise 10'dan fazla Kardelen kızının da bu süreçte uygulama geliştirmek için ter dökecek olması. Bildiğiniz gibi Turkcell'in 14 yıl önce başlattığı Kardelenler projesi, ailelerinin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı amaçlıyor. İşte bu kardelenlerden 14'ü, Mobil Uygulama Maratonu'na katılarak kendi uygulamalarını geliştirmek istiyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, hem Geleceği Yazanları hem de mobil uygulama pazarını Sabah.com.tr'ye anlattı:

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en büyük yazılım maratonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN