Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den petrol istedi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'den petrol istedi.

Giriş Tarihi: 1.10.2014 10:20
Ankara, Irak Kürt Bölgesi yönetiminin kontrolündeki Erbil, Dohuk ve Süleymaniye'ye akaryakıt desteğini artıracak. Daha önce günlük 9 bin ton akaryakıt sevkiyatı yapan Türkiye, 4 bin tonluk artırıma gidecek.


FAZLA DİLLENDİRİLMEDİ

Terör örgütü IŞİD'in, petrol rafinelerini kontrolüne almasıyla birlikte işlenmiş yakıt tedarikinde sıkıntılar yaşayan Irak Kürt yönetimine Türkiye, ham petrol karşılığı benzin desteğine başlamıştı. Türk konsolosluk görevlilerinin IŞİD'in elinde rehin tutulmasından ötürü, güvenlik riskini artırmamak için bu alışveriş pek fazla dillendirilmiyordu. Rehinelerin kurtarılmasının ardından önceki gün İstanbul'a gelen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'den bölgeye aktarılan yakıt miktarında artırım istedi.


BARZANİ'NİN TALEBİ

Ürettiği elektrikle K.Irak'ın enerji ihtiyacını karşılayan, ham petrolün de işlendiği Beyci Rafinerisi hâlâ IŞİD kontrolünde. IŞİD, düşük seviyede ürettiği petrolü Musul, Tikrit ve El Ambar'da kendi yandaşlarına dağıtırken, Kürt bölgesine enerji sağlayan 7 dizel santralde üretim sıkıntıları başgöstermiş ve elektrik kesintileri yaşanmıştı. Ankara, ham petrol karşılığında bölgeye günlük 9 bin ton akaryakıt sevk ederek Kürt yönetiminin derin bir nefes almasını sağlamıştı. Barzani, temasları sırasında Başbakan Davutoğlu ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan ek 4 bin tonluk sevkiyat talebinde bulundu. Bu talebe olumlu cevap verildiği öğrenildi.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den petrol istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN