Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon altı ayın dibinde

Eylül enflasyonu beklentinin altında kaldı. Yıllık enflasyon 6 ayın dibini gördü. Artışı, gıda fiyatlarında tahminlerin altındaki artış ile giyim ve ayakkabı grubundaki sert düşüş frenledi. Gözler Merkez'e çevrildi

Giriş Tarihi: 4.10.2014
Enflasyon eylül ayında, gıda fiyatlarında tahminlerin altındaki artış ile giyim ve ayakkabı grubundaki sert düşüşün etkisiyle beklentilerin altında kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun dün açıkladığı verilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) eylülde yüzde 0.14 ile, 0.45 olan beklentilerin altında arttı. Ağustosta yüzde 9.54 olan yıllık enflasyon ise eylülde yüzde 8.86 ile 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu yıl enflasyonun düşmemesinin ana nedeni olan gıda grubunda da aylık artış yüzde 0.31 ile, yüzde 1.1 olan beklentinin çok altında kaldı.

GİYİM VE AYAKKABI DÜŞTÜ

Eylülde en yüksek artış, yüzde 1.78 ile eğitim grubunda gerçekleşti. Endekste yer alan gruplardan lokanta ve otellerde yüzde 1.21, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.72, konutta yüzde 0.49, sağlıkta yüzde 0.42 artış görüldü. Eylülde aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2.44 ile giyim ve ayakkabı oldu. TÜFE'de yıllık bazda en yüksek artış, yüzde 14.43 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Bunu, yüzde 13.95 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 9.37 ile sağlık, yüzde 9.25 ile ev eşyası, yüzde 8.64 ile eğlence ve kültür izledi. Geçen ay endekste kapsanan 432 maddeden 64'ünün ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 274'ünün ortalama fiyatlarında artış, 94'ünün ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer gıda fiyatlarının, yıllık bazda yüzde 14 ile halen yüksek seyrettiğini belirterek, gıda dışı enflasyonun ise yıllık bazda yüzde 7.9'dan yüzde 7.1 ile sekiz ayın en düşüğüne gerilediğini kaydetti. Sözer, "Son yapılan enerji zamları ve yüksek gıda fiyatları nedeniyle, yıl sonunda enflasyon yüzde 9.3'e yükselecek" dedi.

MERKEZ'E HAREKET ALANI ÇIKTI
Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, Merkez Bankası'nın ay sonunda yayımlayacağı Enflasyon Raporu'nda tahminlerini yukarı çıkaracağını belirtti. Sözer, "Gıda fiyatlarındaki düzeltmenin zamanına dair belirsizlikler nedeniyle risklerin aşağı yönlü olduğunu düşünüyoruz. Merkez Bankası yüzde 7.6'lık enflasyon tahminini belirgin bir şekilde yukarı revize edecektir" dedi. Çekirdek enflasyon göstergelerinin tamamının yıllık bazda gerilediğine dikkat çeken HSBC Stratejisti Ali Çakıroğlu ise "Eylül ayı TÜFE enflasyon rakamları beklentilerin altında kalırken, çekirdek enflasyon göstergelerinde gözlenen düşüş Merkez Bankası'nın para politikasında hareket alanını genişletecek bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor" şeklinde konuştu.

ZAM ŞAMPİYONU YEŞİL SOĞAN


EN ÇOK LİMON UCUZLADI


GİYİM VE AYAKKABI SERT DÜŞTÜ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon altı ayın dibinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN