Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'li milyarderin gözü İzmirli yağ şirketinde

Giriş Tarihi: 7.10.2014

ABD'nin 89'uncu zengini Steven Bresky, Türkiye'nin en eski bitkisel yağ üreticilerinden birine göz dikti. Seaboard'ın da sahibi olan dev, 86 yıllık Bağ Yağları'na ortak oluyor

Dünyanın en büyük gıda taşımacılık şirketlerinden Seaboard Corporation, Türkiye'ye bitkisel yağla giriyor. ABD'li şirket, Türkiye'nin en köklü gıda üreticilerinden Bağ Yağları ve Sanayi şirketine ortaklık kararı aldı. Seaboard ilk olarak, Vadi başta olmak üzere birçok markanın sahibi olan 86 yıllık İzmirli Bağ Yağları'nın yüzde 25'lik hissesini satın alacak. 1928'de kurulan Bağ Yağları, Türkiye'nin en büyük yağlı tohum kırma tesislerinden birine sahip.

CİROSU 121 MİLYON TL
Farklı türlerde yağlı tohumları işleyebilen ekstraksiyon tesisi ve rafineri ünitesi bulunan yağ fabrikasında günlük 600 ton pamuk çekirdeği, 500 ton soya fasulyesi ve 350 ton ayçiçek tohumu işleniyor. 2013'te 121 milyon liralık cirosu olan şirket, İstanbul Sanayi Odası'nın ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 130 sıra atlayarak 199'unculuğa yükseldi. Koza markasının da sahibi olan Bağ Yağları, ABD'den Japonya'ya kadar birçok ülkeye ihracat yapıyor.

100 GEMİSİ 20 BİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞANI VAR
Türk şirketi Bağ Yağları'nı alan ABD'li dev Seaboard Corporation, gıda ve tarım üretiminin yanı sıra bu ürünlerin taşımacılığında da dünyanın en büyük firmalarından biri. Şirket geçen yıl 6.7 milyar dolarlık ciro yaptı. 1918'de kurulan firmanın filosunda ise 100'e yakın gemi bulunuyor. 20 binden fazla çalışanı olan Kansas merkezli Seaboard Corporation'ın sahibi ise Bresky ailesi. 2.6 milyar dolarlık serveti olan Steven Bresky, Forbes tarafından açıklanan zenginler liginde ABD'nin en güçlü 89'uncu işadamı olarak belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li milyarderin gözü İzmirli yağ şirketinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN