Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babek Zencani'nin parası serbest bırakıldı

İngiltere, 5 İran şirketiyle İranlı işadamı Babek Zencani'ye uyguladığı finansal varlıkların dondurulmasını kapsayan yaptırımlarını kaldırdı.

Giriş Tarihi: 9.10.2014 11:24
İngiltere Hazine Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, İran merkezli Sorinet Ticaret Fonu (SCT), Sharif Teknik Üniversitesi, Ulusal İran Tanker Şirketi (NITC), Moallem Sigorta Şirketi (MIC) ve Sina Bank'a yönelik finansal varlıklarının dondurulması yönündeki yaptırımlar kaldırıldı.

İngiltere aynı zamanda İranlı işadamı Babek Zencani'nin finansal varlıklarının üzerindeki yaptırımların kaldırıldığını duyurdu.

İngiltere Hazinesi'nin açıklamasında, "Avrupa Birliği Mahkemesi'nin kararının ardından listede belirtilen şirketler ve bireylere ilişkin hükümlerin kaldırılması yönünde sınıflandırma yapılmıştır" denildi.

İngiltere-İran ilişkilerinde geçen yıldan bu yana düzelme görülüyor. İngiltere Başbakanı David Cameron ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçen ay New York'ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde bir araya gelmişti.

Görüşme, 1979 İran İslam devriminden sonra bir İngiltere Başbakanın, İran Cumhurbaşkanı ile yaptığı ilk yüz yüze görüşme olması nedeniyle dikkatleri çekmişti.

Mahmud Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu 2005-2013 döneminde, İngiltere-İran diplomatik ilişkilerindeki kötüleşme, Kasım 2011'de İngiltere'nin İran'a yönelik yeni yaptırım kararı ve ardından Tahran Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyla kopma noktasına gelmişti. İki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçiliklerini kapatma kararı aldığı dönem, 1979 yılındaki İran İslam Devrimi'nden sonra iki ülke ilişkilerinde yaşanan en kötü süreç olarak nitelendirilmişti.

İngiltere de birçok Batı ülkesi gibi Hasan Ruhani dönemini Suriye krizinin sona ermesi ve Tahran'ın nükleer programı ile ilgili uluslararası toplumdaki gerginliğin giderilmesi için fırsat olarak görüyor. Birleşik Krallık, geçen Haziran ayında Tahran Büyükelçiliği'ni yeniden açma kararı almıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babek Zencani'nin parası serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN