Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm ve ekonomiyi baltalamayın

Giriş Tarihi: 9.10.2014

bahanesiyle Türkiye'de sokakları savaş alanına çevirmeye çalışan kaos lobisine iş dünyası sert tepki gösterdi. Sağduyu çağrısı yapan işadamları "Çözüm süreci ve ekonomimiz baltalanmaya çalışılıyor. Fırsat vermeyelim" dedi

'deki IŞİD saldırısını fırsat bilen 'kaos lobisi' Türkiye'de sokakları karıştırmaya çalışınca iş dünyasından sert tepki geldi. ni çözüm sürecini ve ekonomiyi baltalamak amacıyla yapılan bir girişim olarak değerlendiren iş dünyasının STK'ları, bölge ekonomisinin zararının şimdiden milyon liraları bulduğunu aktardı.

MANİDAR BULUYORUZ

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, şiddet içeren tepkilerin demokratik haklarla bağdaşmadığını belirterek, "Çözüm süreci öncesi yapılan eylemleri manidar buluyoruz. Kanaat önderleri sağduyulu davranmalıdır" dedi. Güneydoğu Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu da şiddet eylemleriyle sürecin 1990'lı yıllardaki Hizbullah ve PKK çatışmasına doğru taşınmaya çalışıldığını belirterek, şunları kaydetti: "Bu yolla da çözüm süreci gibi değerli bir atmosferi baltalamaya çalışıyorlar. Yaşananlar adeta bir akıl tutulması." Toplumda itidal çağrısı yapması gerekenlerin eline taşı alıp kaosa liderlik yaptığını aktaran Bedirhanoğlu, "Bu gidişe bir an önce dur demezsek faturasını çok ağır bir şekilde, hepimiz ödeyeceğiz" diye konuştu.

HDP'YE ELEŞTİRİ

Urfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim İletmiş de HDP ve DBP'yi ağır bir dille eleştirdi. İletmiş, "Şaşkınlıkla izliyoruz. Artık siyasi bir parti olmaktan çıktılar. Çözüm sürecini baltalamak için çalışıyorlar. Bu gemi batarsa hepimiz batarız" şeklinde konuştu. Van Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Faruk Alparslan ise bölgeye gelen yatırımların Kobani bahanesiyle yağmalandığını söyledi. Alparslan, "Bu eylemlerde en büyük zararı esnafımız çekiyor. Ülke dışındaki güçlerin içimizde huzursuzluk çıkarmasına izin verilmemeli" dedi.

PUSUDA BEKLEYENLERE FIRSAT VERMEYİN
Mardin TSO Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Kobani bahanesiyle yapılanların eylem değil vandallık olduğunu söyledi. Tutaşı, "Mardin'de dükkânlar kapalı, halk tedirgin. Kobani'ye üzülürken halkına zarar vermenin hiçbir mantığı yok. Bunun faturası çok ağır olur. Zararımız şimdiden milyon liraları buldu" dedi. Bölgeye düzenlenen turların iptal edildiğini aktaran Tutaşı, "Zararımız sadece turizm ve esnafla sınırlı değil. OSB'lerimiz bile kapandı" diye konuştu. Diyarbakır TSO Başkanı Ahmet Sayar da "HDP ve DBP halkı galeyana getirmek yerine sükunete davet etmeli" diye konuştu. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu vatandaşların provokatif eylemlere kanmaması gerektiğini söyledi. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık da devam eden çözüm sürecine zarar verilmemesi gerektiğini belirtti. Memur-Sen ise "Pusuda bekleyenlerin ekmeğine yağ sürmeyin" dedi.

ÜLKEYİ YIPRATIYOR

Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, "Türkiye Kobani'deki drama sessiz kalmayıp yüzlerce kişiye kucak açtı. Ancak durumdan vazife çıkarmak isteyenler var. Bu ülkeyi yıpratacak tutumlar hepimize kaybettirir" şeklinde konuştu.

KİMSEYE FAYDASI YOK
İTO Başkanı İbrahim Çağlar, bu eylemlerin kimseye fayda sağlamayacağını belirterek, "Havzadaki çıkan olaylar ülkemize ve ekonomimize zarar veriyor" dedi. TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen ise herkesi sukünete ve sağduyulu olmaya çağırdıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm ve ekonomiyi baltalamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN