Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Japon işadamına terzi usulü teşvik

Giriş Tarihi: 10.10.2014

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Japon yatırımcılara adrese teslim teşvik sinyali verdi. Zeybekci "Bir Japon firması yatırım için özel bir şey isterse ona uygun bir ceket dikmeye hazırız" diye konuştu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk-Japon ilişkilerinin potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, Türkiye'deki 1.5 milyar dolarlık Japon yatırımının iki ülkeye de yakışmadığını söyledi. Yatırımların artırılması için her türlü imkânı seferber edeceklerini belirten Bakan Zeybekci, iki ülkenin de sahip olduklarıyla birbirlerinin eksikliklerini giderecek potansiyeli bulunduğunu vurguladı.

ÖZEL CEKET ESPRİSİ
Tokyo'da yapılan Türk-Japon İş Forumu'nda konuşan Bakan Zeybekci, Napolyon'un "Dünya tek devlet olsaydı İstanbul'u başkent yapardım" sözlerini hatırlatarak, Japon yatırımcıları Türkiye'ye davet etti. Türkiye'deki yatırım ve stratejik teşviklere değinen Zeybekci, "Bir Japon firma yatırım yapmak isterse ve özel bir şey talep ederse ona uygun bir ceket dikmeye hazırız. Bütün imkânları açıyoruz. Sizleri bu coğrafyadaki fırsatlar için birlikte çalışmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu. Zeybekci, "Bizde ticaret koşulurken bir şey dile getirilir. 'Unumuz, şekerimiz, yağımız, var, helva yapalım' derler. Japonya ve Türkiye ortaklığında birisinde şeker, birisinde un, ortada yağ var. Çok güzel helva yapılabilir" dedi. 2023 yılına kadar ulaştırmada 100, enerji sektöründe ise 130 milyar dolarlık yatırım yapılacağını aktaran Zeybekci, Türkiye'nin Japon firmalar için önemli fırsatları olduğunu kaydetti. İran ile Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) imzalandığını ve ticaret hacminin 2015 sonuna kadar 13-14 milyardan 35 milyar dolar seviyesine çıkacağını aktaran Zeybekci, Rusya ile 35 milyar olan ticari hacminin de 3 yıl içerisinde 100 milyar dolara çıkabileceğini kaydetti.

TÜRKİYE YERİNİ ALACAK
Dünyanın ekonomik haritasının yeniden çizildiğini ifade eden Zeybekci, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nın (TTİP) önemli olduğunu kaydetti. Zeybekci, "ABD, 28 AB ülkesinin yanı sıra Kanada, Meksika ve Türkiye'nin de içine alındığında dünya ticaretinin yarısına hakim olma projesidir. Türkiye AB ile gümrük birliği anlaşması olan tek ülke. TTİP'e girme gayretimiz var. Ne yapıp edip bu haritanın içerisinde olacaktır" dedi.

TURİSTLERE DAVET
Zeybekci, Japonya'dan dünyaya milyonlarca turist gittiğini belirterek, "Japon dostlarımız turist olarak yeterince gelmiyor. Dünyaya 20 milyon turist gidiyor. Bunun 170-180 bini bize geliyor. Gönül istiyor ki Japon dostlarımız milyonlarla gelsinler" şeklinde konuştu.

HAYATIMIZI KURTARDINIZ
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türk- Japon resmi ilişkilerinin 90'ıncı yılının kutlandığını belirterek Ertuğrul Fırkateyni gibi tarihi bir bağ olduğunu kaydetti. Zeybekci, Türk pilotların 1985'te Tahran'daki Japonları ailelerine kavuşturduğunu da söyledi. Toplantıda bulunan ve kurtarılan Japon işadamı Junichi Numata da THY uçağıyla kurtarıldıklarını hatırlatarak, "215 Japon vatandaşı Tahran'dan çıkabildiler. Hayatımızı Türkiye kurtardı. Can borcunu ödemek amacıyla toplantılara katılıyorum. Bir isteğiniz olursa yanınızdayım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japon işadamına terzi usulü teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN