Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimon Peres'in oğlu Türkiye'yi radarına aldı

Ankara-Tel Aviv hattında gerginliğe neden olan One Minute'ün kahramanı İsrail lideri Şimon Peres'in oğlu Chemi Peres'in fonu Amelia, Türkiye'de fırsat arıyor

Giriş Tarihi: 10.10.2014
İsrail ile Türkiye arasında siyasi ilişkilerin kopma noktasına geldiği Davos'taki "One minute" siyasi krizini ekonomi unutturdu. Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'de yaşananlar nedeniyle Davos'ta karşı karşıya geldiği İsrail'in Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in işadamı olan oğlu Türkiye'yi radarına aldı. Şimon Peres'in oğlu Chemi Peres, yatırım için belirlediği coğrafyaya Türkiye'yi de ekledi. Chemi Peres'in kurucu ortak olduğu Amelia Investments&Holdings, Ortadoğu'ya yönelik 50 milyon dolar değerinde yeni bir fonu hayata geçirdiğini pazartesi günü resmen açıkladı. Tel Aviv merkezli Amelia Investments&Holdings adlı şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre yeni fon Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Mısır gibi bölgedeki ülkelerde yer alan proje bazlı girişimler ve çalışmalarda yer alacak.

EKONOMİK FIRSATLAR VAR
Oğul Peres'in kurduğu fonun öncelikli sektörleri ise altyapı, tarım, finans, sağlık firmaları olacak. Filistin'de de ilgi çekecek projelerde yer almayı düşünen Amelia'nın sitesinde ise "Türkiye'den Fas'a kadar geniş bir alana yayılan bu coğrafya, siyasi ve sosyal değişim yaşayan bir bölge. Gelişmekte olan bu bölgede istikrarlı büyümenin yanı sıra ekonomik fırsatlar dikkat çekiyor" denildi.

ŞİRKETİN ADI UMUT
Arapça'da "Umut" manasına gelen Amelia'nın başındaki Chemi Peres, 1.4 milyar dolarlık varlığı yöneten Pitango Venture Capital Group'un da kurucusu. Peres, Focal Energy, Olive Software, Pythagoras Solar, Radwin and Speedbit gibi firmaların da yönetiminde bulunuyor. Eski bir pilot olan Chemi Peres, havacılık kuruluşu Israel Aerospace Industries'te kıdemli danışmanlık yaptı. Hatırlanacağı gibi 2009'da Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda dönemin Başbakan'ı Erdoğan, Eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le One Minute olayı yaşanmış ve iki ülke ilişkileri arasında bir milat olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimon Peres'in oğlu Türkiye'yi radarına aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN