Zeybekci: Türkiye fazla oluyor

Giriş Tarihi: 11.10.2014 20:49
Zeybekci: Türkiye fazla oluyor
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırıları bahane edilerek yapılan taşkınlıkların arkasında çözüm süreci ve Türkiye'nin gelişmesinden rahatsız olan odakların bulunduğunu belirterek, "Türkiye fazla oluyor, birilerini rahatsız ediyor. Türkiye eğer 5 milyar dolarlık dış ticaret hacminde kalsaydı, belki kimseleri rahatsız etmeyecekti. Ama Türkiye 480 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine gelerek birilerini rahatsız etti" diye konuştu.

Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda düzenlenen, 1. Aydın Ekonomi Zirvesi'ne katılan Zeybekci, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde birçok yerleşim yerini dolaştığını, bu süreçte insanların çözüm sürecinden beklentilerini görme imkanı yakaladığını ifade eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"O bölgeyi dolaşırken gördüğüm ışık, oradaki insanlarımızın bekledikleri umut, barış ve kardeşlik sürecine, çözüm sürecine verdikleri destek beni inanılmaz etkiledi. O çalışmamızdan sonra benim söylediğim bir şey oldu. 'Bu proje, bu barış ve kardeşlik süreci, bizi bir araya getiren değerlerin tekrar hayata geçirilerek bizi bir araya getiren bu çimentoyu hazırlama süreci, hainleri rahatsız eder' dedim. 'PKK'yı rahatsız eder' dedim. 'Bu ülkeyi bölmek isteyen, bu ülkeye ihanet etmek isteyen ve birileri tarafından her şekilde maşa olarak kullanılanları rahatsız eder ve bunun altını dinamitlemek isterler' diye o dönemde bir yorumum olmuştu. Şu anda yaşadığımız süreç tam anlamıyla budur."

Türkiye'nin gelişmesinin yanı sıra kendi coğrafyasına yardım etmesinin de hazmedilemediğini anlatan Zeybekci, "Türkiye fazla oluyor, birilerini rahatsız ediyor. Türkiye eğer 5 milyar dolarlık dış ticaret hacminde kalsaydı, belki kimseleri rahatsız etmeyecekti. Ama Türkiye 480 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine gelerek birilerini rahatsız etti. Türkiye dünyada milli gelirine oranla en yüksek şekilde yardım fonunu oluşturup da coğrafyasına yardım ettiği zaman, birilerini rahatsız etti" ifadelerini kullandı.

"NASIL DAVRANACAĞIMIZI KİMSEDEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ"

Türkiye'nin yüzyıllardır hakimiyet kurduğu coğrafyaya yönelik sorumlulukları bulunduğunu, buna uygun davranmak zorunda olduğunu aktaran Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bin yıllık tarihten gelen bu coğrafyanın toplayıcı şemsiyesi olan bir toprağız, bir yurduz biz. Onun için bunun gibi davranmamız, bu bilinçle davranmamız lazım. Anlık reflekslerle, bir anlık şeylerle hareket edemeyiz. Onun için böyle bize yakışan, bize ecdanın verdiği o sorumlulukla, aynı topraklarda, Malazgirt'te birlikte olduğumuz, Çanakkale'de şehit olduğumuz, Allahuekber Dağları'nda, Yemen çöllerinde birlikte olduğumuz insanlara ve bu coğrafyaya karşı biz nasıl davranacağımızı kimseden öğrenecek değiliz. Nasıl olacağını gayet iyi biliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeybekci: Türkiye fazla oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN