Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömür boyu eşitlik için kısa film

TÜSİAD Sosyal İşler Komisyonu, kadın-erkek eşitliğine gençlerin gözüyle dikkat çeken bir kısa film yarışması düzenledi. Komisyon Başkanı Nur Ger, "2023 hedeflerine kadınlar olmadan ulaşılamaz" diyor

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Ömür boyu eşitlik için kısa film
Hükümetin 2010'da beyan ettiği ve o tarihten bu yana kamuyla özel sektörün planlarını buna göre şekillendirdiği 2023 hedeflerinde, kadın-erkek eşitliği de unutulmadı. Kadın istihdamını artırmadan ekonomideki hedeflere ulaşmanın mümkün olmayacağı beyan edilerek, "Bugün yüzde 30'larda olan kadın istihdamı 2023'te yüzde 41'e çıkarılacak" denildi. Gençlikte İş Var, Adım Adım Anadolu gibi projelerle dikkat çeken Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Sosyal İşler Komisyonu, bu hedefin hayata geçirilmesi için Türkiye çapında yarışma başlattı. Kadın-erkek eşitliğinin toplumun her katmanına yayılması için gençlerle birlikte çalışılması gerektiğinden yola çıkan komisyonun, üniversite öğrencilerine yönelik başlattığı kısa film yarışmasına başvurular geliyor. TÜSİAD Sosyal İşler Komisyonu Başkanı tekstilci Nur Ger, genç nesillerin dönüştürücü gücünden yararlanmak istediklerini, bu nedenle "Kadın-Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey" adındaki yarışmayla Türkiye'nin önemli meselelerinden birine dikkat çekmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Bir ve beş dakikalık filmlerin katılacağı yarışmanın son başvuru tarihi 14 Kasım 2014.

KAMU SPOTU OLACAK
Ödülleri Ocak 2015'te verilecek yarışmada birinci seçilen bir dakikalık film 8 Mart haftasında kamu spotu olarak televizyonlarda yayımlanacak. Ödül alan filmler aynı zamanda uluslararası yarışmalara da gönderilerek genç yönetmen adaylarına yeni fırsatlar sunulacak. Yarışmada ayrıca para ödülü de var.

TOPYEKÛN HAREKET
Nur Ger'e göre Türkiye kadın-erkek eşitliğindeki hedeflerini de tıpkı enflasyon ya da ekonomik büyüme gibi konularda yaptığı gibi kolaylıkla tutturabilir. "Nasıl ki enflasyonu yüzde 100'lerden tek hanelere düşürdük, kadın haklarında da dünyada sondan 17'nci sıradan ortalama düzeye çıkabiliriz" diyen Ger, bunun için topyekûn bir hareket gerektiğini ifade ediyor. Ger, şöyle devam ediyor: "Kadın ekonominin sac ayaklarından biri. Erkek istihdamının yüzde 70 olduğu bir ülkede yıllık kişi başı milli gelir 30 bin dolar olamaz. Bence bunun kredi notundan bir farkı yok. Bu yapısal bir reformdur."

POZİTİF AYRIMCILIK DENİLMESİN
Kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha çok yer almaları için bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini belirten Nur Ger, "Ekonomide kalkınmasını istediğiniz bir bölgeye daha çok yatırım gitmesi için verdiğiniz desteğe "teşvik" diyoruz. Kadınların bir alandaki hareketini artırmak için verilen destek "pozitif ayrımcılık" diye nitelendiriliyor. Neden biri destek, diğeri ayrımcılık. Bu, toplumun zihninde yanlış algı oluşturuyor. Her ikisine de teşvik denilsin" dedi.

SİYASİ KATILIM MUTLAKA ANAYASADA YER ALMALI
Nur Ger, TÜSİAD'ın kadınların siyasette daha fazla yer almasına ilişkin görüşlerini şöyle sıraladı:
Kadınların eşit temsili, ilkesel olarak Anayasa'da yer almalı.
Seçim dönemlerinde tüm aday listelerinin en az üçte biri kadınlardan oluşmalı. Siyasi partiler ve seçim yasasında bu yönde değişiklik yapılmalı.
Toplumsal cinsiyet kotası yasal zorunluluk olmalı.
Partilerin devletten aldıkları ödeneklerin en az yüzde 20'si kadın-erkek eşitliği için yapılacak çalışmalara ayrılmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömür boyu eşitlik için kısa film
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN