Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı nota değil hukuka bakar

MÜSİAD Paris şubesinin açılışına katılan Başkan Olpak, "Yabancılar nota değil hukuka bakar" dedi

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Yabancı nota değil hukuka bakar
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, dış yatırım çekmek için hukuki yapının kredi kuruluşlarının notundan daha önemli olduğunu söyledi. MÜSİAD'ın Paris şubesinin açılışında konuşan Olpak, "Dış kaynaklı yatırımlarda en büyük tehlike kredi kuruluşlarının verdiği not değil, güvenilir bir yargı sisteminden mahrum olmaktır. Hiçbir dış yatırımcı sadece Fitch'in "yatırım yapılabilir" notuna bakarak gelmiyor. Hukuk devleti olup olmadığınıza, yargınızın güvenilir olup olmadığına bakıyor" dedi. Geçen hafta açıklanan OVP ve ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Başkanı, Ali Babacan'ın hedefler konusunda hep ihtiyatlı bir tavır sergilediğini, belirtilen rakamlar üzerinde bir gerçekleşme beklediklerini ifade etti. Olpak,ülkede çok önemli gelişmeler kaydedildiğini ama "Yeni Türkiye" için artık ekonomide de yeni şeyler yapmak gerektiğini söyledi. "Yeni şeyler"den ekonomide yapısal reformları kast ettiğini söyleyen Başkan Olpak, "Bunların en önemlisi de orta gelir tuzağından çıkış yollarının aranmasıdır" dedi

YURTDIŞI ÜYE 2 BİNİ AŞTI
MÜSİAD yurtiçi ve dışında istikrarlı bir şekilde genişlemeye devam ediyor. Ülke sevdalıları olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Olpak, "Bayburt ve Hakkari dışında bütün il ve 4 ilçede varız. Yurtdışında üye sayımız 2 bini aştı. Paris şubesiyle birlikte artık 60 ülkede 155 noktada MÜSİAD var. Belli bir ekonomik özgül ağırlığa ulaşan yerlerde bulunmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede Moskova, Addis Ababa ve Tokyo şubeleri sırada. Ülkemize katkı açısından önemli olan Brüksel, Washington gibi merkezlerde de temsilcilikler açıyoruz" dedi.

KOBANİ İŞİ ETKİLEMEZ
"Dış temaslarımızda bize Suriye, Irak veya Kobani ile ilgili fazla soru sorulmuyor" diyen MÜSİAD Başkanı, şunları anlattı: "Buralarda yaşananların ekonomiye fazla olumsuz yansıması olacağı kanaatinde değilim. Suriye ve Irak'taki bütün olumsuzluklara rağmen bundan sonra belli bir ölçekte de olsa ticaret hacminin artacağını düşünüyorum. Buralarda bir şekilde hayat devam ediyor. Ayrıca bu tür olumsuzluklarda İbn-i Haldun felsefesi devreye giriyor ve siz buradan kaybettiğinizi başka yerlerden tırmalayarak da olsa telafi etmeye çalışıyorsunuz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı nota değil hukuka bakar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN