Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev projede imzalar atıldı

TANAP imza töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu proje ile dünyanın enerji üzerinden barış yüzyılı yaşayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 14.10.2014 11:37 Güncelleme Tarihi: 14.10.2014 16:47
Dev projede imzalar atıldı
Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ana boru hattı alım sözleşmesi imza töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu projenin bir barış projesi olduğunu ve hat üzerindeki ülkelerle dostlukları pekiştireceğini söyledi.


YÜZDE 80'NİNİ TÜRK FİRMALARI ÜRETECEK

TANAP'ın her anlamda yep yeni imkanlar sunacağını ve bu projenin Türkiye'nin hem enerji talebi açısından önem arz ettiğini hem de Balkan ve Avrupa ülkelerine enerji aktaran bir coğrafyaya dönüşmesi açısından ayrı bir önem arz ettiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, projedeki boruların yüzde 80'nin Türk firmalarının yapıyor olmasının da Türk firmalarının geldiği noktayı gözler önüne serdiğini ifade etti.


TANAP BİR BARIŞ PROJESİDİR

TANAP'ın bir barış projesi olduğunu da sözlerine ekleyen Davutoğlu, ''Eğer ülkeler birbirine ticaret ile enerji ile bağlanırsa bu barışı sağlar. Nasıl zamanında İpek yolu bu rolü üstlenmişse TANAP da günümüzde aynı görevi devralacak ve bu iki hat üzerindeki dostluklar pekişecektir. 21. Yüzyıl enerji yüzyılı olacak. Biz attığımız adımlar ile enerji üzerinden dünyaya barış yüzyılı yaşatacağız. '' diye konuştu.

TANAP'ta Türkiye'nin payı son hisse alımlarıyla birlikte yüzde 30'a çıkmıştı.

Sözleşmeler TANAP Doğal Gaz İletim A.Ş ile dört firma / ortaklık arasında imzalandı:

Türkiye üzerinden geçecek 1850 kilometrelik boru hattının Ana Hat Boruları ve İndüksiyon Dirseklerinin temini için 14 Şubat 2014 tarihinde ön yeterlik almış yerli ve yabancı on sekiz firmanın davet edilmesi ile başlayan ihale sürecinin sonucunda Sözleşme imzalanan firma ve ortaklıklar alfabetik isim sırasına göre şöyle:

1. Baosteel Europe GmbH
2. Borusan Mannesmann Boru San. Tic. A.Ş. – Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş. – Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş. Konsorsiyumu
3. Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş.
4. Ümran Çelik Boru Sanayii A.Ş. – Emek Boru Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. Konsorsiyumu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev projede imzalar atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN