Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azeri gazını Türk boruları taşıyacak

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Azeri gazını Türk boruları taşıyacak

Avrupa'nın enerji haritasını değiştirecek 45 milyar dolarlık TANAP projesine Türk boru üreticileri damga vurdu. Hattın boru ihtiyacının yüzde 80'ini 6 yerli firma karşılaya

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) önemli bir adım daha atıldı. TANAP'ın ana hat boru ihalesinin yüzde 80'lik bölümünü kazanan 6 yerli üretici firma ile alım sözleşmeleri imzalandı. Yabancılara verilen kapsamın büyük bölümü Türkiye'de üretilmeyen kalemleri içeriyor. Törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Azerbaycan dostluğunun hayal edileni gerçeğe dönüştürdüğünü belirterek, "Bugün boru hatlarının imalat töreni anlamında da projenin bir aşamasını daha devreye sokuyor olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz" dedi. Anadolu'nun barış köprüsü kurduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi: "Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve ebedi kardeşliği. Yaşasın Balkanlar ile Kafkaslar arasındaki bu barış köprüsü. İnşallah bir gün iki bölge arasında akacak doğalgaz aynı zamanda barışın, dostluğun, muhabbetin aktığı bir köprü olacak."

20 BİN KİŞİYE İŞ İMKÂNI
2015'te inşaata başlanılması beklenen projenin ana boru alım sözleşmesi imza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yerli boru sanayi üreticilerinin yüksek performans gösterdiğini söyledi. Yıldız, "Tamamı 45 milyar dolar. Bu rakamın harcanmasıyla beraber bunlar gerçekleştirilebilecek. Türkiye'de 21 ilden geçecek olan TANAP'ın şu anda önemli dönüm noktalarından birini yaşıyoruz" diye konuştu. Yıldız, Türkiye'nin hattı 4 yıl içerisinde belirlenen program dâhilinde tamamlayacağına dikkat çekti. SOCAR ve TANAP Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev ise konuşmasında TANAP projesinin Türkiye'nin doğu-batı enerji koridoru olması açısından önemli olduğunu kaydetti. Abdullayev, "Projeden sağlanacak vergi, taşıma ve portföy gelirleri çok önemli. Ayrıca burası 15-20 bin kişiye yeni iş imkânı yaratacak" dedi. Konuşmaların ardından Baosteel Europe GmbH, Borusan-Noksel-Erciyas konsorsiyumu, Tosçelik, Ümran Çelik-Emek Boru konsorsiyumu ile sözleşme imzalandı.

SEKTÖRDE SEVİNÇLE KARŞILANDI
TANAP'ta atılan tarihi imzalar çelik sektörü temsilcileri tarafından da sevinçle karşılandı. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, TANAP'ta kullanılacak çelik boruların yüzde 80'inin yerli firmalar tarafından üretilecek olmasına ilişkin, "Türk firmaları milli takım olarak bu başarıyı elde ettiler" dedi. Proje için yaklaşık 1 milyon 200 bin ton civarında çelik boru kullanılacağını dile getiren Yayan, bunun Türkiye'nin toplam üretiminin yüzde 10'una karşılık geldiğine dikkati çekti. TANAP'ta yerli ürün kullanılmasının sektörün kapasite kullanım oranları ve istihdam artışına önemli katkı sağlayacağına dikkat çeken Yayan, "Üretimde yerli girdi kullanılır ve sonuçta başarıya ulaşılırsa bu durum ihalelerde yerlilik şartı aranmasına ilişkin kaygılara son verir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azeri gazını Türk boruları taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN