İran'dan petrol açıklaması

Giriş Tarihi: 15.10.2014 20:41 Güncelleme Tarihi: 15.10.2014 23:26
İran'dan petrol açıklaması

İran, Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını düşürmesi konusunda endişesinin olmadığını açıkladı.

İran Milil Petrol Şirketi Genel Müdürü Rukneddin Cevadi, ülkesinin, Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını düşürmesinden endişe duymadığını belirtti.

Cevadi, başkent Tahran'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülke bütçesinin petrol gelirinden temin edildiğini, ancak fiyatlardaki düşüşten endişe etmediklerini söyledi.

Son günlerde Suudi Arabistan'ın, İran ve Rusya'nın aleyhine olacak şekilde petrol fiyatlarında indirime gideceği haberlerine isim vermeden değinen Cevadi, fiyatlardaki düşüşlerin geçici olduğunu ve önümüzdeki ay Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısında da petrol fiyatlarıyla ilgili karar alınacağını dile getirdi.

Fiyatlardaki düşüşün, ticari, siyasi, ekonomik ve dönemlik etkilerinden söz eden Cevadi, "Fiyatların düşüşü bizi kaygılandırmıyor. Biraz sabırlı olalalım. Gelecekte ne olacak görelim" dedi.

Cevadi ayrıca Rusya'nın, İran'da petrol alanlarında yatırım yapmak istediğini ve bu alanda yatırım projeleri konusunda görüşmelerde bulunduğunu fakat proje ve işbirliği için daha fazla görüşmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Son günlerde uluslararası medyada, Suudi Arabistan'ın, "İran ile Rusya'ya baskı uygulamak için petrol fiyatlarını düşürme çabasında olduğuna" yönelik haberler yer almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan petrol açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN