Türkiye'nin teknoloji çöpünü Polonyalılar temizleyecek

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Türkiye'nin teknoloji çöpünü Polonyalılar temizleyecek
Türkiye'de hızla artan cep telefonu, bilgisayar gibi ileri teknoloji ürün kullanımı geri dönüşüm ve atık sektörünü de gözde pazar haline getirdi. Orta Avrupa'nın en önemli teknoloji atık firmalarından Elemental Holding, Türkiye'ye satın almayla girdi. Polonya merkezli Elemental Holding, Türkiye'nin en büyük teknoloji atık ve geri dönüşüm firmalarından Evciler Kimya Madencilik'in yüzde 51'lik payını alarak ana hissedarı oldu. 100'den fazla çalışanı bulunan ve 1982'de kurulan Evciler Kimya, sektörünün de en eski firması olarak dikkat çekiyor. İki geri dönüşüm tesisi bulunan Evciler Kimya, e-atık, hurda oto-katalizör geri dönüşümü gerçekleştiriyor.

YÜZDE 19'U GÜNEY KIBRISLI
Geçen yılı yaklaşık 1 milyar dolarlık ciroyla kapatan Elemental'in Syntom SA, Tesla Recycling, Terra Recycling ve EMP Recycling adlı 4 firması bulunuyor. Elemental'in en büyük ikinci ortağı ise yüzde 18.2'lik payla Güney Kıbrıslı Ibah Holdings.

6 AYDA 5.7 MİLYON ADET CEP SATILDI
Küresel anlamda teknolojideki hızlı değişimle birlikte bilgisayar, cep telefonu kullanımında süre kısalırken, satışlarda ise artış dikkat çekiyor. International Data Corporation verilerine göre dünyada yılda 76.3 milyon adet bilgisayar satışı yapılıyor. Bunun 3.5 milyon adedini ise tek başına Türkiye yapıyor. 5 yıl içerisinde satış rakamının 7 milyon adetlere ulaşması hedefleniyor. Türkiye'de 2004'te her 100 evden 11'inde bilgisayar bulunurken, bu rakam şu anda 59. Bilgisayarların kullanım süresi 3 yıldan 1'e düşerken, evlerde 50 milyon adet olduğu tahmin ediliyor. Cep telefonu satışlarında ise rakamlar daha yüksek. Türkiye'de bu yılın ilk yarısında 5.7 milyon cep telefonu yeni sahipleriyle buluştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin teknoloji çöpünü Polonyalılar temizleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN