Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçecek pazarını ambalajlı su ve çay büyütüyor

Elde edilen yeni verilere göre ambalajlı su ve çay, küresel içecek pazarına yön veriyor. Bu iki ürün son 5 yılda pazar büyümesinin yüzde 55’ini sağladı.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 09:45
İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Küresel araştırma şirketi Zenith International'ın 72 ülkeyi içeren veri tabanında bulunan 24 içecek kategorisine göre hacim bazında en büyük içecek pazarı, 2008-13 yılları arasında 62 milyar litrelik bir tüketim büyümesi gösteren çay oldu.

Hacim bazında en büyük ikinci pazar olan ambalajlı su pazarı ise aynı dönemde satışlarda 83 milyar litrelik bir artış gösterdi. Üçüncü en büyük hacim artışı 20 milyar litre ile sütte görülürken, sütü 16 milyar litre artışla kahve takip etti.

Bu ürünlerin dışında kalan 5 kategori daha 10-12 milyar litre arasında değişen hacim artışları gösterdi. Bu 5 kategori şu şekilde sıralanıyor; Düşük meyve içerikli gazsız içecekler, gazlı içecekler, bira, meyve yoğunluğu %5-25 arasında olan meyveli içecekler ve soğuk çay.

Yeni verilere göre yüksek alkollü içecekler, büyüme sıralamasında en başta gelen 10 kategorinin sonuncusu durumunda.

Kategori sıralamasına bakıldığında ise iki değişiklik göze çarpıyor. Bunlardan biri küresel tüketimi giderek artan ve üçüncü sıraya yükselen süt, diğeri ise biranın kahveyi geçmesi. Zenith Başkanı Richard Hall'a göre vurgulanması gereken bir diğer gözlem, günümüzde tüketicilere sunulan seçeneklerdeki bolluk. Artık çok daha fazla çeşitte aroma ve karışım yanında farklı ambalajlar, stevia türü tatlandırıcılar ile satış noktaları ve tedarik opsiyonları bulunmakta.

Daha önceki bazı araştırma verileri de son bulguları destekliyor. Kasım 2013'te NPD Group tarafından yayınlanan bir veri, suyun yetişkinler tarafından tüketilen tüm içeceklerin yaklaşık yarısını; çocuklarda ise süt, alkolsüz içecekler ve meyveli içeceklerin tüketildiğini gösteriyordu.

Bir başka araştırma şirketi Packaged Facts'ın Amerikan Ambalajlı Su raporuna göre sağlıklı yaşam trendi, ambalajlı suyu milyonlarca tüketicinin tercihi konumuna getirmekte.

Türkiye pazarı da küresel pazarla benzerlik göstermekte. Ambalajlı su tüketimi her yıl artmaya devam ediyor. Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) verilerine göre, 2013 yılında ambalajlı su üretim hacmi 10,3 milyar litreye, Pazar büyüklüğü ise 4,1 milyar TL'ye ulaştı. Kişi başı ambalajlı su tüketimi 135 litreye çıkarken; tüketimin yüzde 60'ını 6,2 milyar litre ile damacana, yüzde 40'ını ise 4,1 milyar litre ile pet satışları oluşturdu.

Çay ise günlük 250 milyon bardakla, sudan sonra en çok tükettiğimiz içecek olma özelliği taşıyor. Ipsos KMG'nin araştırmasına göre nüfusumuzun yüzde 96′sı her gün çay içerken, hanelerin ise yüzde 95′inde çay tüketiliyor. Bu tüketim, son üç yılda Türkiye'de çay pazarını çift haneli büyüttü ve pazar büyüklüğü 2 milyar TL'ye yaklaştı. Son yılların büyüyen kategorisi soğuk çay pazarı ise 500 milyon TL'lik bir hacme ulaştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçecek pazarını ambalajlı su ve çay büyütüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN