Yüksek faiz politikası işsizliği artırdı: Yüzde 9.8

Merkez Bankası'nın faiz indiriminde cimri davranması büyümeyle birlikte istihdamı da daralttı. İşsizlik yüzde 9.8'e yükseldi

Giriş Tarihi: 16.10.2014
Yüksek faiz politikası işsizliği artırdı: Yüzde 9.8
Merkez Bankası'nın uyguladığı yüksek faiz politikasının Türkiye ekonomisindeki büyümeyi frenlemesi, işsizlik rakamlarının da artmasına neden oldu. Dünya genelinde global büyüme endişelerine karşın merkez bankaları seferberlik ilan ederken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bir gecede 5.5 puan artırdığı faizleri 8 ayda sadece 1.75 puan indirmesi, ekonominin ikinci çeyrekte büyümesini yavaşlatmıştı. İşsizlik oranı ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın etkisiyle haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan dönemde yüzde 9.8'e yükselirken, tarımdışı işsizlik ise yüzde 12 oldu.

4 YILIN ZİRVESİNDE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise bir önceki döneme göre 0.4 puanlık artış ile yüzde 10.4 olarak gerçekleşti. Böylece, Ekim 2010'dan bu yanaki en yüksek seviyeye çıktı. HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlikteki artışın emek piyasasındaki bozulmanın belirgin olduğunu gösterdiğini söyleyerek, "Ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın da işgücü üzerinde baskı yarattığını düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek faiz politikası işsizliği artırdı: Yüzde 9.8
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN