Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat Katılım'a izin çıktı ilk sermaye Hazine'den

Ziraat'in katılım bankacılığı için BDDK kararı Resmi Gazete'de yayınlamdı. Ziraat, katılım bankacılığı için 10-15 şubede 250 kişiye istihdam sağlayacak

Giriş Tarihi: 16.10.2014
Ziraat Katılım'a izin çıktı ilk sermaye Hazine'den
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan (BDDK) Ziraat Bankası'na katılım bankacılığı izni çıktı. Yeni bankanın sermayesi Ziraat Bankası kasasından değil Hazine'nin "helal fonlarından" sağlandı. Ziraat'in katılım bankasına 300 milyon dolarlık ilk sermayeyi Hazine koydu. BDDK'nın Ziraat kararı, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, "Hâkim kurucu ortak Ziraat Bankası ile diğer kurucu ortaklar Ziraat Sigorta, Ziraat Hayat ve Emeklilik, Ziraat Yatırım Menkul Değerler ve Ziraat Teknoloji tarafından Türkiye'de 300 milyon dolar karşılığı TL sermayeli katılım bankası kurulmasına izin verilmiştir" denildi.

İLK ETAPTA 15 ŞUBE
Türkiye'de Albaraka, Bank Asya, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans olmak üzere 4 katılım bankası faaliyet gösteriyor. Ziraat'le birlikte bu sayı 5'e çıkacak. Yeni katılım bankası ile birlikte ilk etapta 10-15 şubede yaklaşık 250 bankacı işbaşı yapacak.

HALK VE VAKIFBANK SIRADA
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın, 2015'in başında faaliyete başlayacağını ifade ettiği Ziraat Katılım bilanço yapısı ile yeni bir iştirak olacak. Ziraat Bankası'nın şubeleri muhabirlik görevi görse de iştirakin kasası ayrı olacak. Ekonomi yönetiminin, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, BDDK, Hazine, Merkez Bankası ve SPK ile yürüttüğü katılım bankalarına yönelik çalışma tamamlandı. Körfez'den sermaye girişini hızlandıracak katılım bankacılığında Halk ve Vakıfbank da katılım için kolları sıvadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat Katılım'a izin çıktı ilk sermaye Hazine'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN