Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafın zararı 80 milyon TL

Kobani bahanesiyle başta Diyarbakır olmak üzere bölgede terör estiren eylemciler, en fazla esnafı mağdur etti. 3 günde 80 milyonluk zarar tespit edildi

Esnafın zararı 80 milyon TL
Kobani bahanesiyle terör estiren, sokakları savaş alanına çeviren eylemciler, en fazla zararı esnafa verdi. Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde kepenk açamayan esnafın işyerleri yakıldı, yıkıldı, yağmalandı. Vandalizme isyan eden esnaf, "Borçla karşı karşıya kaldık. Yapılanlar eylem değil terör" dedi.

HASAR TESPİT EDİLDİ

Diyarbakır'da Kobani bahanesiyle yaşanan karışıklıklar il sınırlarını aştı. Bölgenin tamamında sokak gösterileri yaşandı. 3 gün boyunca Diyarbakır sokaklarında terör estiren vandalların yağma ve talanı sonucu yarattığı zarar da tespit edildi. Valilik bünyesinde oluşturulan zarar tespit komisyonu, kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel sektöre ait işyerlerine yönelik saldırıların 80 milyon liralık zarara neden olduğunu belirledi. Göstericiler, özellikle bankalara saldırdı. Özel ve devlet bankalarının otomatik kepenklerini kıran göstericiler, pek çok ATM'den para çaldı. Birçok bankanın ATM'si ise kullanılamaz hale getirildi.

BİRLİK ZAMANI
İzmir'de işçi ve işveren örgütleri yaptıkları ortak açıklamayla IŞİD bahanesiyle gerçekleşen izinsiz gösterilerdeki şiddet eylemlerini protesto ederek sağduyu çağrısında bulundu. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlenen toplantıda bir araya gelen İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli gibi birçok isim, Kobani bölgesindeki çatışmalar nedeniyle Türkiye'de çıkan şiddet olaylarının İzmir'de de yaşandığını söyledi. Türkiye'nin ülkesi ve milletiyle birlikteliğinin yıpratılmak istendiğinin kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Gün ayrışma değil, kaynaşma günüdür. Yumruk sıkan ele değil, tokalaşan ele, ötekileştirmeye değil kucaklaşmaya ihtiyacımız var. Herkesi, karşısındakini anlamaya ve dinlemeye davet ediyoruz."

VAN'DA REZERVASYONLAR İPTAL
Kobani eylemleri Van'daki esnafa da olumsuz yansıdı. Kurban Bayramı'nın dördüncü günü başlayan ve 3 gün devam eden olaylar nedeniyle kepenk açamayan esnaf zor duruma düşerken, ortaya çıkan olumsuz görüntüler nedeniyle turizmdeki pozitif gelişmeler de sekteye uğradı. Bayram öncesine kadar kente akın eden ve yaptıkları harcamalarla Van ekonomisine büyük katkı sağlayan İranlı turistler, olayların ardından bölgeye gelmez oldu. Yurtdışından yapılan otel rezervasyonları da iptal edildi. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, "Bugüne kadar turizmi canlandırmak için verdiğimiz emekleri boşa çıkaran gelişmeler oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafın zararı 80 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN