Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pedallar Somalı kadın terziler için dönecek

İstanbul'dan bisikletle yola çıkan 8 GSK çalışanı, Somalı kadınlara umut oldu. Aralarında Bölge Genel Müdürü'nün de yer aldığı gönüllülerin kat ettiği her 2 kilometre için bir kadına dikiş makinesi verilecek

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Pedallar Somalı kadın terziler için dönecek
Mayıs ayında tüm Türkiye'yi yasa boğan Soma'da hayat normale dönüyor. Ancak bölgeyi ilk günden bu yana yalnız bırakmayan sivil toplum kuruluşlarının da doğruladığı gibi geride kalanlar için bu hiç de kolay değil. Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın (TOG) bölgedeki köy ziyaretleri sonrasında hazırladığı rapor, özellikle eşlerini kaybeden kadınların ekonomik olarak güçlenmeleri gerektiğini ortaya koyuyor. Raporu özel sektörle paylaşan TOG, önemli bir projenin başlamasına neden oldu. Soma'ya yönelik çalışmalar sürdüren dünyanın en büyük aşı üreticilerinden GSK'nın çalışanları, kadınların bir meslek sahibi olmaları ve aile bütçesine katkıda bulunmaları için 17 Ekim'de bisikletle İstanbul'dan yola çıktı. Aralarında GSK Türkiye ve Kafkasya Bölgesi'nden sorumlu Başkan Yardımcısı ve Bölgesel Genel Müdürü Emin Fadıllıoğlu'nun da bulunduğu 8 kişilik ekip, içinde sağlıklı yaşam mesajı da barındıran bu seyahat için bisikletle 244 kilometrelik yol katedecek.

2 KM'YE DİKİŞ MAKİNESİ

Emin Fadıllıoğlu, "Turuncu Pedal Hareketi" adıyla başlattıkları projeyle kamuoyunun dikkatini yeniden Soma'ya çekmeyi hedeflediklerini belirtiyor. İstanbul'dan Soma'ya uzanan bisiklet parkurunda çevrilen her 2 kilometrelik pedalın karşılığında Soma'daki kadınlara bir dikiş makinesi hediye edeceklerini anlatan Fadıllıoğlu, 20 Ekim'de son bulacak yolculuğun, bölgede yeni bir geçim kaynağı yaratılmasına aracı olacağını açıkladı.

HALK EĞİTİM DE DEVREDE
TOG Vakfı Eş Başkanı Tuğba Jabban da gönüllü gençlerin Soma'da ev ev dolaşarak yaşanan travmayı gözlemlediklerini, bu çalışmalarda kadınların sıkıntılarının ön plana çıktığını söylüyor. Jabban, kadınların Halk Eğitim Merkezi'nde kurs alarak dikiş öğreneceklerinin altını çizerek, "Dikiş makineleri bu merkezlerde meslek edinen kadınlara ekonomik gelir yaratmalarını sağlamak üzere verilecek" diyor.

İLK ETAPTA 122 DİKİŞ MAKİNESİ
Tam 244 kilometrelik yol katederek Soma'ya varacak GSK gönüllüleri, Turuncu Pedal Hareketi'yle bir taşla birkaç kuş vurmayı hedefliyor. Fosil yakıt tüketmeyen, karbon salımına neden olmayan bisiklet tercihiyle bir yandan çevreci bir projeye imza atılırken, bir yandan da sağlıklı yaşama vurgu yapılıyor. Emin Fadıllıoğlu projenin ekonomik kalkınma boyutuyla da örnek teşkil edeceğini ifade ediyor. İlk etapta 122 kadına dikiş makinesi verileceğini anlatan Fadıllıoğlu, projenin İstanbul ofisinde de de sürdürüleceğini belirtiyor. Fadıllıoğlu süreci şöyle anlatıyor: "Bisiklet turuna katılamayan çalışanlarımız da ofislere yerleştirilen kondisyon bisikletleriyle projeye destek olacak. Aynı şekilde GSK İstanbul ofisinde çevrilen her 2 kilometrelik pedal için de dikiş makinesi satın alınarak Soma'ya gönderilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pedallar Somalı kadın terziler için dönecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN