Kredilerde yeni dönem nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 21.10.2014 16:22
Kredilerde yeni dönem nasıl olacak?
Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen yeni düzenleme ile kredisini erken ödeyene cezadan ziyade indirim uygulanacak, temerrüde düşenden yüzde30'dan fazla faiz alınamayacak.

Öte yandan; limit aşımı konusunda da gelecek olan yenilik bilgilendirmenin anlık yapılması yönünde. Gümrük ve Ticaret Bakanlığında hazırlanan bu yeni düzenleme kredilerle ilgili önemli konular içeriyor. Taslak halinde bekletilen uygulama ile beraber bizleri neler beklediğini Hesapkurdu.com analistlerinden Ekin Özçelik maddeler halinde derledi.

1. GECİKEN FAİZLERDE YÜZDE 30 ZAM

Gecikme yaşanan kredilerde tüketiciden en fazla %30 faiz zammı istenebilecek. Aksi durumlarda tüketici durumu gerekli kuruluşlara bildirebilecek.

2. ERKEN ÖDEMEYE CEZA DEĞİL İNDİRİM VAR

Kredi borcunu vadesi gelmeden tamamını ödeme isteyen ya da birkaç taksiti erkenden yatırmak isteyen tüketici için artık ceza kesilmeyecek. Erken ödeme yapana ceza değil indirim yapılacak. Tüketiciye her türlü ödeme bildirisi de yazılı olarak iletilecek.

3. DÜŞÜK MALİYET ORANI FIRSATI

Kredi maliyeti hesaplanırken baz alınan faiz oranı o yılın en düşük faiz oranı referans alınarak hesaplanacak. Tüketici için burada büyük fırsatların doğacağını düşünüyoruz.

4. TÜKETİCİYE ANLIK BİLDİRİM UYGULAMASI

Geciken ödemelerde, limit aşımlarında banka müşterisini sıkı bir izlemeye sokacak ve onun yararına anlık bildirimlerde bulunacak. Limit aşımı bilgisinin yanı sıra kullanılan kredi tutarı ve faiz oranı da tüketiciye yazılı olarak hatırlatılacak.

5. TÜKETİCİDEN HABERSİZ SİGORTAYA SON

Kredi başvurularında bankaların müşterilerinden habersiz kredi teklif paketinin içinde sunarak yaptığı sigortalar artık denetime sokulacak. Bu denetim tüketici tarafından yapılacak. Tüketici kredi başvurusu sırasında sigorta yapılıp yapılmadığını, isterse yapmayabileceğini ya da dilediği başka bir kuruluştan bu hizmeti alabileceğini bilecek. Açıkça belirtilen sigorta koşulları kredi başvurusundaki tüketici için daha net kararlar vermesini sağlayacak. Hesapkurdu olarak bu uygulama ile masrafların bir miktar düşmesini bekliyoruz.

6. 60 GÜN SÜRE

Tüketici kredi başvurusu ve kabulünden sonra kredisini kapatmak isterse herhangi bir faiz değişikliğinden etkilenmeyecek. 60 gün ile sınırlı bu uygulama da belirtilen süre zarfında kapatılmak istenen kredi borcunda faiz artışı tüketiciyi etkilemeyecek. faiz değiştikten sonra 60 gün içinde borcunu kapatırsa artıştan etkilenmeyecek.

7. CAYMA HAKKI GELİYOR

Tüketiciler için önemli bir konu olan cayma hakkı yasalaşacak. Tüketici 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak. Bu durumda alınan masraflar da tüketiciye net bir şekilde belirtilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredilerde yeni dönem nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN