Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şekerin tadını kaçırana sıkı denetim kıskacı

Maliyeti düşük olduğu için doğal yerine yapay tatlandırıcı kullanan firmalara sıkı denetim geliyor. Şirketleri takip yetkisi Şeker Kurumu'nda

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Şekerin tadını kaçırana sıkı denetim kıskacı
Bisküvi ve şekerleme firmalarının üretimlerinde düşük maliyetli olduğu için yoğun olarak kullandığı yapay tatlandırıcılı ürünlere denetim geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı piyasadaki yapay tatlandırıcılı ürünleri denetleme yetkisini Şeker Kurumu'na verdi. Buna göre üretiminde doğal tatlandırıcı kullanmak yerine maliyeti daha düşük olduğu için 1 kilosu 8 bin kiloya eşdeğer yapay tatlandırıcı kullanan firmaları bundan sonra Şeker Kurumu denetleyecek.

DEV FİRMALAR TAĞŞİŞ YAPIYOR
Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği Başkanı Rint Akyüz, "Üretimde tağşiş (karıştırma) yapmak isterseniz 1 kilo doğal tatlandırıcı (şeker pancarı ya da şeker kamışından üretilen şeker) kullanmak yerine maliyeti çok daha düşük aspartamdan 1 gram kullanarak aynı tada ulaşabilirsiniz. Piyasada bunu yapan çok büyük firmaların olduğu kulağımıza geliyor" dedi. Bu durumun pazarda haksız rekabet oluşturduğunu ve firmaların göz göre göre tüketicinin sağlığıyla da oynadığını dile getiren Akyüz, "Şeker Kurumu'nun yetki almış olması çok sevindirici, çünkü bu alanda bir denetim yoktu. Denetimle birlikte aykırı üretim yapanlar da ortaya çıkacak" diye konuştu.

TATLANDIRICILAR TAKİPTE
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Şeker Kotalarının Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, kurum, tatlılık vermek amacıyla kullanılan, tatlılık derecesi yüksek, sakarin, aspartam gibi yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar ile şekerin yerine kullanılan ve piyasayı etkileyen şeker alternatifi tatlandırıcıları piyasada izleyebilecek, kontrol edebilecek, numune alabilecek.

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK
Yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların (YYT), Türkiye'de şeker eşdeğeri olarak pazarın yüzde 9'unu oluşturduğunu belirten Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği Başkanı Şemsi Kopuz, YYT'nin sadece şeker hastalarının kullandığı diyabetik ürünlerde değil, düşük kalorili ürünlerde de kullanıldığını söyledi. Türkiye'nin yıllık YYT ithalatının şeker eş değeri olarak yaklaşık 300 bin ton olduğunu dile getiren Kopuz, "Denetimlerle, izin verilenden fazla YYT kullanımı tespit edilenler hakkında kanuni işlem yapılacak. Kayıtdışılığın da önüne geçilecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şekerin tadını kaçırana sıkı denetim kıskacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN