Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi sıra faiz indiriminde

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Şimdi sıra faiz indiriminde

Merkez'in faiz kararı bugün. Ekonomik veriler indirimi destekliyor. Bankanın politika faizi ile koridorda indirim yapması bekleniyor

Ekonomide dengeli büyümeyi sağlamak ve yurtiçi tasarrufları güçlendirmek için bu hafta önemli kararlara imza atan Merkez Bankası, bugün de faiz kararını verecek. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugünkü toplantıda, politika faizinde ve faiz koridorunda indirim yapması bekleniyor. Banka, bu hafta ihracat reeskont kredisi limitlerini yüzde 25 artırıp, dört aydan uzun vadeli kredilerin maliyetini 20 baz puan azalttı. Ayrıca bankaların da TL zorunlu karşılık oranlarına da faiz ödemeye karar verdi.

DİĞER MERKEZ'LER İNDİRİYOR

Merkez Bankası, politika faizini 8 ayda sadece 1.75 puan düşürdü. Önemli merkez bankalarının büyüme için seferberlik ilan ettiği bu dönemde, art arda faiz indirim haberleri de geliyor. Kore, Polonya, Şili ve Peru merkez bankaları büyümeye destek olmak için faiz indirimi gerçekleştirdi.

EKONOMİK VERİLER DESTEKLİYOR
Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikası, Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 4.7 olan büyüme hızını ikinci çeyrekte 2.1'e çekti. Özel sektör yatırımlarının durduğu son dönemde açıklanan veriler de faiz indirimine zemin hazırlıyor. Merkez Bankası'nın temel hedefi olan enflasyon 6 ayın en düşük seviyesine inerken, işsizlik çift haneye yaklaştı. Sanayi üretimi ağustosta azalırken, cari açık yıllık bazda 50 milyar doların altına indi. 4 yılın en düşük seviyesinde bulunan petrol fiyatları da enflasyonu ve cari açığı düşürücü etki yapacak. Bu yıl enflasyonun yüksek seyretmesinde etkili olan gıda fiyatları da düşüş trendine girdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi sıra faiz indiriminde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN