Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrol-doğalgaz savaşı

Petrol ve doğalgaz savaşı başladı. ABD ucuz doğalgaz ihracatıyla Avrupa'yı Rusya bağımlılığından kurtarmayı planlıyor. Petrol fiyatındaki yüzde 30'luk gerileme ise LNG üzerindeki baskıyı artırıyor

Giriş Tarihi: 24.10.2014
Petrol-doğalgaz savaşı
Enerji piyasasında 2014 yeni bir savaşın başladığı yıl olarak tarihe geçecek. Doğalgaz ve petrol arasındaki kavga 2015'te daha da şiddetleneceğe benziyor. Kayagazı devrimi yapan ABD, dünyanın yeni sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı olarak geliyor. Üstelik Avustralya ve Katar'ın verdiği fiyattan neredeyse dört kat düşük bir fiyata. Doğalgazda bu gelişmeler yaşanırken petrol fiyatlarının da 82 dolara düşmesi iki enerji türü arasında çekişmeyi şiddetlendirecek. Çünkü LNG, petrolü ikame eden enerji ürünü olarak kabul ediliyor. LNG firmaları için petrolün tehlike sınırı ise varil başına 60 dolar. Bu beklentiler şimdiden LNG işiyle uğraşan firmaların hisselerinde hızlı düşüşleri getirdi. Değer kaybı yüzde 25'lere kadar çıkan firmalar var.

AB D AVRUPA'YA SATACAK

Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya çalışan Avrupa'nın bu soruna çözümü ABD'den gelecek. Mart ayında Beyaz Saray'a dört Doğu Avrupa büyükelçisinin gönderdiği mektupta ortak mesaj şu şekildeydi: "ABD'de yaşanan kaya gazı devrimi ile ülkenin şirketlerin eski Sovyet Bloğu ülkelerine gaz ihracatını artırmaları konusunda adımlar atılmalı ancak bürokratik engeller sorun yaratıyor. Serbest ticaret anlaşmasıyla bu sorun aşılmalı."

TÜRKİYE'YE YARIYOR OPEC'İN CEBİNİ DELİYOR
Brent petroldeki düşüş yüzde 30'ları bulunca Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için avantaj arttı. Fiyatlar 85 dolara inince küresel ekonomiye trilyon doları aşan katkı sağlandı. Zarar edenler ise bütçelerinde toplam 200 milyar dolarlık bir delik açılan OPEC ülkeleri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol-doğalgaz savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN