Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın şapka kralı Türkiye'ye geldi

Büyük Beyzbol Ligi'nin resmi kasket markası New Era, Türkiye'deki AVM'lere giriyor. Markanın EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Gils, "Türkiye'ye güveniyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Dünyanın şapka kralı Türkiye'ye geldi
Türkiye artık bütün dünya markalarının çekim merkezi oldu. Her hafta yeni bir ünlü marka ülkeye giriş yapıyor. Bunlara en son New Era da eklendi. Büyük Beyzbol Ligi'nin (MLB) sahalarda resmi kasket markası olarak tanınan New Era, aksesuvar ve hazır giyim bölümleriyle de sembol haline gelmeye başladı. Markanın EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Paul Gils ile görüştük. Gils'in stratejik rehberliği New Era'yı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde güçlendirdi. Dünyada 15 şapka fabrikası olan ve Türkiye'de fason olarak tekstil ürünlerinin tamamını ürettiren New Era, bu yıl 700 milyon dolar ciro elde etmeyi hedefliyor.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ile Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?
Dünyada ekonomik kriz sürüyor. Perakende işi hâlâ çok zor. Ama bu bizim işimizi engellemedi. Kriz zamanında bile çok hızlı ve iyi bir şekilde büyüdük. Türkiye ise bizim için yeni bir pazar. Burada kriz yok. Ülkenin yüzde 65'i 35 yaşın altında. Genç bir nüfus var. Markalara düşkünsünüz. İstanbul yurtdışında giderek popülerleşiyor. Bunlar çok pozitif kriterler. Savaş ve çevrenizdeki karışıklıklar bizi asla durdurmuyor.

Türkiye'de yatırım söz konusu mu?
Geçen yıl tişört ve sweatshirt tekstil koleksiyonu yapmaya başladık. Bunların şapka dışında birçok bölümü İstanbul'da üretiliyor.

En popüler kasket satışı hangisiydi?
New York Yankees 59FIFTY.

EN UCUZ ŞAPKA 50 TL
Avrupa'da yılda kaç şapka satılıyor?
Almanya'da 20 milyon dolar ciro yapılıyor. Onu 15 milyon dolarla İngiltere ve Fransa izliyor.

Şapkaların satış fiyatı nedir?
50 ila 100 lira arasında değişiyor.

Ortadoğu'daki savaş ortamı satışlarınızı etkiliyor mu?
Tabii ki... Dengesizlik kötü bir şey. Ortadoğu'da Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt'e satış yapıyoruz. Lübnan için çok iyi planlarımız vardı, savaş çıkınca kaldı.

Türkiye'ye neden geç girdiniz?
Şirket 1920'lerde kuruldu. Aile şirketi, halka açık değil. Bu sene yapılacak ciro 700 milyon dolar, yüzde 95'i de şapka. İşe başladığımızda merkez Londra'daydı, adım adım ilerledik. Önce Batı Avrupa'daydık, sonra diğer ülkelere yayıldık. Rusya'ya girdik. Ortadoğu'da birçok ülkede varız. Güvenlik ve politik nedenlerden dolayı, Irak, İran, Lübnan, Mısır'da yokuz. Diğer ülkelere de sırayla gidiyoruz.

Yetmiş ülkede varız

Ünlüler sizin şapkalarınızı kullanıyor. Türkiye'de tanınmış biriyle anlaşma yapmayı düşünüyor musunuz?
Dünyada Jennifer Lopez takıyor. Burada da mesela Demet Akalın, Şahan Gökbakar kullanıyor.

New Era dünyada kaç ülkede var?
70 ülkede varız.

WARNER BROS İLE ANLAŞTIK
Birçok büyük firmayla işbirlikleri yapıyorsunuz? Bunlardan da bahsedebilir misiniz?
Biz her zaman en güçlü isimlerle çalışmayı tercih ettik. Bir araya gelindiğinde birlikte mucizeler yaratılabileceğine inandık. Eğlence dünyasının birçok ünlü ismiyle çalıştık. Marvel, DC, EA SPORTS, Warner Bros ve son olarak da Coca Cola'yla anlaşma imzaladık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın şapka kralı Türkiye'ye geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN