Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yollar artık akıllanıyor

'Akıllı yollar' için eylem planı hazır. TESED adındaki yeni sistem, iki yıl içinde uygulamaya konulacak. Sistem daha sonra tüm yurdu saracak

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Yollar artık akıllanıyor
Türkiye'nin dört bir yanını duble yollarla saran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, trafik sıkışıklığı ve kazaları önlemek için tüm yollara akıllı ulaşım sistemleri kurmak üzere eylem planı hazırladı. Plan, büyükşehirlerde uygulanan Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS), Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) adıyla ülke geneline yayılacak. İki yıl içinde Ankara Polatlı-İzmir güzergâhında kurulacak TEDES, daha sonra tüm karayollarını saracak.

E-CALL KURULACAK

Yeni kararlara göre, akıllı ulaşım sistemleri devlet politikası olarak her kademede uygulanacak. 2014'e kadar Türkiye genelinde e-call çağrı sistemi de kurulacak. Ayrıca trafik elektronik denetleme sistemi devreye girecek. Şehirlerarası yollarda da elektronik trafik denetlemesi yapılacak. Belediyeler ve kamu kurumlarının bazıları tarafından uygulanan teknolojik akıllı uyarı sistemleri devletin tüm mekanizmaları tarafından uygulanabilir hale getirilecek. Üniversiteler, bilişim, otomotiv sektörü temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle birlikte ulusal akıllı ulaşım sistemleri mimarisi hazırlanacak. Ayrıca kamu ve STK temsilcilerinden oluşacak izleme değerlendirme komitesi de 6 ayda bir toplanarak yönlendirmeler yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yollar artık akıllanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN