Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapı Kredi'den 1.4 milyar TL net kâr

Yapı Kredi yılın üçüncü çeyreğini 1.4 milyar TL net kâr ve 182 milyarlık aktif büyüklüğü ile kapattı. CEO Açıkalın, "Akıllı büyüme stratejisi başarıyı getirdi" dedi

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Yapı Kredi'den 1.4 milyar TL net kâr
Yapı Kredi bu yılın 9 aylık dönemini 1 milyar 442 milyon TL net kârla tamamladı. Aktif büyüklüğü 182 milyar liraya ulaşan bankanın, toplam gelirleri yüzde 6 artışla 6 milyar 288 milyon liraya yükseldi. Toplam kredileri sektör ortalaması olan yüzde 13'e kıyasla yüzde 17 artış göstererek 115.8 milyar TL'ye, kredilerdeki pazar payı yılbaşından bu yana 40 baz puan artarak yüzde 9.9'a yükseldi. Toplam mevduat hacmi ise yüzde 16 oranında artarak, sektör ortalaması olan yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme gösterdi. Böylelikle mevduat pazar payı 70 baz puan artarak yüzde 9.8 seviyesine ulaştı.

BÜYÜME STRA TEJİSİ

Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, bu dönemde sergiledikleri başarılı performansın müşteri odaklı Akıllı Büyüme stratejisinin bir sonucu olduğunu söyledi. Büyüme hamlesinin gerektirdiği yatırımların önemli bir kısmını 2014 içinde hayata geçirdiklerini belirten Açıkalın, "70'inci yılımızda aramıza şu ana kadar 2 binden fazla yeni arkadaşımız katıldı. 35 yeni şube açarak ağımızı 978'e ulaştırdık. Bu yıl 1.000 şubeli bir banka olarak kapatmayı hedefliyoruz. Ağımıza da 340 yeni ATM ekledik ve 145 tane daha eklenme aşamasında bulunuyor" dedi. Fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerini belirten Açıkalın, ekim başında 17 ülkeden 38 bankanın katılımıyla 1.3 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladıklarını hatırlattı.

KREDİ ARTIŞINDA SEKTÖRÜ GEÇTİ
Yılın ilk dokuz ayında toplam kredilerde sektörün 4 puan üzerinde büyüme kaydettiklerini belirten Açıkalın, "Kredilerin alt segmentlerinde daha da çarpıcı rakamlar görüyoruz. TL cinsinden işletme kredilerinde sene başından bu yana yüzde 34, bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 34 ve konutta yüzde 11 artış gerçekleştirdik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı Kredi'den 1.4 milyar TL net kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN