Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BP dev projeye katılıyor

Giriş Tarihi: 29.10.2014
BP dev projeye katılıyor
İngiliz petrol şirketi BP, yıl sonuna kadar TANAP projesine hissedar olacağını açıkladı. Şirketin önümüzdeki iki aylık süreçte yasal prosedürü tamamlayarak, Azerbaycan'dan başlayıp Türkiye'yi kat edecek olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ne (TANAP) katılacağı bildirildi. Azerbaycan devlet enerji şirketi SOCAR'ın yatırım bölümü başkanı Vagif Aliyev, gazetecilere yaptığı açıklamada geçen yıl TANAP'a katılma kararı alan BP'nin işlemlerin tamamlanmasından sonra yüzde 12 hisse sahibi olacağını söyledi.

KAPASİTE ARTACAK
Avrupa'nın Rus doğalgazına bağımlılığını azaltacak olan projede SOCAR'ın yüzde 58, BOTAŞ'ın yüzde 30 payı var. BOTAŞ daha önce yüzde 20 olan hissesini bu yıl 30'a çıkarırken, SOCAR haziranda kendi hissesinin bir kısmını satabileceğini ancak kontrol hissesini elinden tutacağını duyurmuştu. Aliyev, Azerbaycan'ın başka gaz sahaları ile Ortadoğu ve Akdeniz'den gelecek gazın da TANAP projesi kapsamında taşınması konusunun değerlendirildiğini belirtti. Azeri lider, hatta eklenecek ek kaynaklarla TANAP'ın kapasitesinin 31 milyar metreküpe çıkabileceğini söyledi.

11 MİLYAR $'A MAL OLACAK
TANAP projesiyle Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şahdeniz II sahasından çıkan doğalgazdan başlangıçta yılık 16 milyar metreküp gaz taşınması hedefleniyor. Şahdeniz II sahasını BP liderliğinde bir konsorsiyum işletiyor. Gürcistan'dan Türkiye'ye oradan da Bulgaristan- Yunanistan sınırına kadar uzanacak olan boru hattının inşaatının 2018'de tamamlanması bekleniyor. Böylece 2019'dan itibaren Şahdeniz gazı Avrupa'ya ulaşacak. Hattın maliyeti ilk hesaplamalara göre 10-11 milyar dolar olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BP dev projeye katılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN