Para basma dönemi bitti

Giriş Tarihi: 30.10.2014
Para basma dönemi bitti

Beklenen oldu ve Fed bol para dönemini bitirdi. Faizlerin düşük kalacağına vurgu yapılırken istihdamdaki toparlanmanın da altı çizildi

Küresel finans krizinin başladığı 2008'den bu yana üç kez parasal genişleme programı uygulayan ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaya toplamda 3.5 trilyon dolar pompaladı. Dün bol para dönemini bitirme kararı alan Fed, 37 ay sonra ilk kez tahvil satın almayacak.

İŞSİZLİK VUR GUSU
Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından sonra yapılan açıklamada "İstihdam piyasasında ciddi şekilde toparlanma" vurgusu yapıldı. Faizlerin uzun bir süre daha düşük seviyede tutulacağı da Fed tarafından açıklandı. Beklentilerle gün içinde 2.20'nin de altına gerileyen dolar kuru kararın açıklanmasından sonra tekrar yükselişe geçti ve 2.2170 seviyesine yükseldi.

TEK ÜYE KARŞI ÇIKTI
ABD borsaları Fed açıklamasına düşüşle cevap verdi. Açıklamada tahvil alımlarının sonlandırılacağı belirtilmekle beraber istihdam piyasasına ilişkin daha olumlu değerlendirmeler yapıldı. Alınan karara tek üye karşı çıkarken enflasyonun kısa vadede düşük enerji fiyatları nedeniyle düşük kalacağına da vurgu yapıldı. Ayrıca enflasyonun yüzde 2'nin altında kalmaya devam etmeyeceği de belirtildi. Fed Başkanı Janet Yellen'in faiz artırımı konusunda yol haritası çıkarması da piyasalar tarafından beklenen konular arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para basma dönemi bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN