Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsaya paralel yalan

Paralel medyanın Bank Asya'yı korumak için asılsız iddialarla saldırdığı Borsa İstanbul'un kararlarını uzmanlar değerlendirdi. Ortak görüş, Borsa yönetimi ve Genel Müdürü İbrahim Turhan'ın aldığı kararların tamamının usule uygun olduğu yönünde

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Borsaya paralel yalan
Borsa İstanbul Yönetimi ve Genel Müdürü İbrahim Turhan'a saldıran paralel medyaya uzmanlardan tokat gibi cevap geldi. Bank Asya'nın Gözaltı Pazarı'na kadar giden sürecini değerlendiren uzmanlara göre, işlem sırasının uzun süre kapatılmasına sebep olan olaylar zincirinin ilk halkası 25 Mart 2014 tarihine uzanıyor. Bu tarihte Bank Asya Kamuyu Açıklama Platformu'ndan (KAP) Katar'ın en büyük İslami bankası olan Qatar Islamic Bank ile stratejik ortaklık kurulması amacıyla münhasır görüşmelere başladığını duyurdu. Ancak ardından medyada çelişkili haberler ve açıklamalar yer aldı. Bu ifadelerle ağustos ayında hisseleri 11 ve 4 kat gibi artışlar yaşayan bankanın ağırlıklı ortalama fiyatı da olağandışı şekilde artıp azaldı. Bu nedenle işlem sırası durduruldu.

SPK'DAN TALEP EDİLDİ

Son dönemde paralel medyanın gündeme getirdiği iddialar hakkında uzmanlar şu değerlendirmeyi yaptı: "2001 krizi sonrasında TMSF'nin mülkiyet haklarına el koyması sebebiyle işlem sırası uzun süre kapalı kalan bankalar olmuştu. O dönemde, SPK bu bankaların pay sıralarının 5 günden fazla kapalı kalması, ancak borsa pazarlarından da tamamen çıkarılmamaları durumunda bağımsız denetçi tarafından onaylanmış bir Kamuyu Aydınlatma Bilgi Formu'nun (KABF) hazırlanması ve yayımlanması şartını getirdi. Bu konuyu 19.07.2002 tarihli, 35/1059 sayılı toplantı kararıyla düzenledi. Buna göre, pay sırası belirsizlik sebebiyle 5 günden fazla kapalı kalacak şirketlerin paylarının yeniden işleme açılması için uzun bir süreç geçirmeleri gerekti. Diğer yandan Bank Asya'nın pay sırasının kapatılma gerekçesi bankanın ortaklık yapısındaki belirsizlikten kaynaklanan olağandışı fiyat ve miktar hareketleri olduğundan, banka tarafından hazırlanacak ve bağımsız denetçi onayına sunulacak olan KAPF'ın içeriğinin sıra kapatma gerekçesi ile örtüşmüyordu. Bunun yanı sıra aynı talepte; banka paylarının borsada yaşadığı olağandışı fiyat ve miktar hareketlerinin, borsadaki işlem sırası kapalıyken, borsa dışındaki alım-satımlarla da devam edebileceğini değerlendiren borsa; SPK'dan, bankanın paylarının endeks dışında da alım-satıma konu olmamasını talep etti."

YAZI YASAKLA İLE İLGİLİ DEĞİL

Paralel medyada haberlere konu olan yazı da uzmanlara göre, iddia edildiği gibi Bank Asya hisselerinin borsa dışında işlem görmesinin yasaklanmasıyla ilgili değil. Borsa İstanbul'a yakın kaynakların bu konudaki yorumları ise şu şekilde: "Bu konu, zaten borsanın yetkisinde olup, SPK'dan talep edilmişti. Borsa İstanbul, paralel medyanın ele geçirerek yayımladığı belgede SPK'dan işlem sırası uzun süre kapalı kalan Bank Asya paylarının yeniden işleme açılması sırasında KABF istenmemesi talebinde bulundu. Bunun sebebi ise, söz konusu durdurulma gerekçesinin işlemlerin piyasa dolandırıcılığının önlenmesi amacıyla olduğunun göz önüne alınarak Bank Asya'dan KABF istenmesine gerek görülmemesiydi."

YÜZDE 50'LİK HAREKETLER GÖZALTI PAZARI'NA GÖTÜRDÜ
Pay senedinin fiyatındaki önemli oranlardaki yükseliş ve düşüşlerden yatırımcıların korunması amacıyla 04 Nisan 2014 tarihinden itibaren getirilen brüt takas uygulamasına ve Bank Asya pay senetlerinin açığa satış ve kredili menkul kıymet işlemlerine konu olabilecek sermaye piyasası araçları listesinden çıkarılmasına rağmen, 15 Eylül 2014-17 Eylül 2014 döneminde Bank Asya pay senedinin fiyatının önce yüzde 48 oranında düştüğü, 18 Eylül 2014-26 Eylül 2014 döneminde ise yüzde 53.2 oranında arttığı ortaya çıktı. Anormal fiyat ve miktarda alım satım emirlerinin borsaya intikal etmesi nedeniyle pay senedinin işlem sırası dört defa geçici olarak işleme kapatıldı. Buna rağmen pay senedindeki arz-talep dengesizliği sonucu ortaya çıkan olağan dışı fiyat hareketlerinin devam ettiği görüldü. Borsa İstanbul ise yatırımcıyı koruma amaçlı olarak Gözaltı Pazarı Genelgesi'nin üçüncü maddesine dayanarak Bank Asya paylarını "Gözaltı Pazarı"na aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsaya paralel yalan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN