Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finansal okur yazarlık ders kitabına girsin

Sürdürülebilir büyümenin ilacı olarak öne çıkan tasarruf oranlarının artırılması için finansal okur yazarlığın Milli Eğitim müfredatına girmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Finansal okur yazarlık ders kitabına girsin
31 Ekim, Dünya Tasarruf Günü. Çin'de tasarruf oranı yüzde 50, Hindistan'da yüzde 38, AB ortalaması yüzde 25, gelişmekte olan ülkeler ortalaması ise yüzde 33. Türkiye'de ise tasarruf oranı tüm ortalamaların gerisinde, yüzde 13. Dünyada pek çok gelişmiş ülke tasarrufun öneminin farkına varıp önlem almaya başladı bile. Öyle ki; bu işe yaklaşık 15 yıl önce başlayan ABD bu kavramın Milli Eğitim müfredatına girmesi için mücadele ediyor. İngiltere'de 2013 sonu itibariyle bu konu müfredata girdi.

HESAP YAPMAYI BİLMİYORUZ
Türkiye'de ise uzmanların en çok önemsedikleri konu finansal eğitimin Milli Eğitim müfredatına girmesi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yetkilileri bu eğitimin okul öncesi yaşlarda başlaması gerektiğini belirtiyor. Okul öncesi eğitime bakıldığında; Türkiye'de 1 milyon 200 bin okul öncesi kreşe giden eğitim alan çocuk var. Ancak çocuklar paranın kazanılan bir şey olduğunun farkında değiller. Yetkililer, kredi kartının çocuklara anlatılması gerektiğini, karttan para gelebilmesi için babalarının çalışmak zorunda olduğu bilincinin yerleştirilmesi ve buradan başlayarak gelecek bilincini oluşturulması gerektiği vurguluyorlar. Bu noktada tasarruf ön plana çıkıyor. Bu yıl hükümetin üzerinde duracağı en önemli konunun başında kuruş kullanımının özendirilmesi ve tasarruf oranlarının artırılması geliyor. Nedeni ise toplumda tasarruf oranlarının giderek düşmesi. Dünya Bankası'nın araştırmasına göre "Para idaresi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ister miydiniz" sorusuna yüzde 60'lık bir kesim hayır cevabını veriyor. Yani tasarruf konusuna pek de önem verilmiyor. "Arkadaşınıza 25 lira borç verdiniz, ertesi gün size 25 lirayı geri ödedi, arkadaşınızın ödediği faiz nedir" sorusuna yanlış cevap verenlerin oranı ise dörtte birden fazla. Bu da finansal okur yazarlığın bulunduğu vahim noktayı gözler önüne seriyor.

BORCU BORÇLA KAPATIYORUZ
"Zorunlu harcama kalemlerini karşılamak için kredi veya borç para kullanıyor musunuz?" sorusuna tüketicilerin yüzde 55'i 'evet' yanıtını vermiş. "Borçlarınızı ödemek için şimdiye kadar hiç başka bir yerden başka birinden borç aldığınız oldu mu?" sorusuna ise 'evet' yanıtını verenlerin oranı yüzde 50. Yani Türkiye'de yaşayan tüketicinin yarısı borcunu borçla kapatma yolunu seçiyor.

HEM TÜKETİCİ HEM ÜLKE KAZANIYOR
Tasarruf bilinci arttıkça tüketicinin cebinden çıkan para azalırken ülkenin cari açığı da azalıyor. Üstelik çok küçük adımlar atarak büyük ekonomiler yaratmak mümkün

ALTIN GÜNLERİNE KATILIN
Tasarrufun küçüğü büyüğü olmaz. Dolayısıyla her bir çeyrek altın alarak küçük de olsa birikiminiz olur. Altın günlerine katılmak da iyi bir tasarruf yöntemi olabilir. Bu şekilde sosyal bir etkinliğe de katılmış olursunuz. 12 ay sonunda toplam 12 altın biriktirmiş olursunuz.

GÜNLÜK HARCAMALARA DİKKAT
Yapılan araştırmalara göre haftalık alışverişlerde harcanan paradan daha fazlası günlük alışverişlerde eriyor. Dolayısıyla, evden çıkarken kişinin kendisine bir limit koyması ve bu limit çerçevesinde alışverişini yapması tasarruf için atılan doğru bir adım olacaktır.

HER AY BANKAYA PARA ATIN
Meblağın ne olduğunun önemi yok. Bankaya açtığınız bir hesaba her ay belirlediğiniz rakamı yatırmak ciddi bir birikim sağlar. Örneğin her ay bankaya yatıracağınız 100 lira yıl sonunda faizle birlikte yaklaşık bin 300 liralık bir birikim yaratır.

EŞYALARI ÖZENLİ KULLANIN
Tasarruf için önemli noktalardan birisi de eşyayı özenli kullanmak. Evdeki koltuk takımı, giydiğiniz ayakkabı ya da elbiseyi özenli kullandığınız zaman gereksiz harcamanın önüne geçmiş ve para biriktirmiş olursunuz.

ÇALIŞAN KADIN DAHA FAZLA TASARRUF EDİYOR
Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bütçe Anketi sonuçlarına göre; çalışan kadın olan hanelerdeki tasarruf oranı yüzde 11.2 iken, çalışan kadın olmayan hanelerdeki tasarruf oranı yüzde 5.4'te kalıyor. Çalışan kadınların en güncel tasarruf şekli Bireysel Emeklilik Sistemi (BES). Kalkınma Bakanlığı verilerine göre tek bir ev sahibi olunduğunda tasarruf artarken ikinci evi ya da yazlığı olanın tasarruf oranı düşüyor. Genç nüfus arttıkça birikim de azalıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finansal okur yazarlık ders kitabına girsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN