Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarruf erkek işiymiş

TEB ve Boğaziçi Üniversitesi'nin hazırladığı endekse göre finansal okuryazarlıkta erkekler kadınlardan önde. En yüksek tasarruf bilinci ise 25-44 yaş arasında

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Tasarruf erkek işiymiş
Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB), Dünya Tasarruf Günü için Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) işbirliğiyle düzenlediği Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi'nde finansal okur yazarlık bilinci de masaya yatırıldı. TEB ve Boğaziçi Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi'ne göre erkeklerin finansal okuryazarlık endeks değeri 61.8, kadınların ise 56.9. Endeks sonuçlarına göre finansal okuryazarlık açısından avantajlı grubun genellikle büyükşehirde yaşayan, yüksek derecede eğitim, gelir ve sosyo-ekonomik statüye sahip bireylerden ve çoğunlukla işyeri sahipleri, yöneticiler ve serbest nitelikli uzmanlardan oluştuğu görüldü.

140 BİN KİŞİYE ULAŞTIK
Finansal okuryazarlık ve tasarruf konusunun tüm dünyada önemli gündem maddeleri arasında yer aldığına dikkat çeken TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, "Finansal okuryazarlık seviyesini yükselterek tasarruf bilincini geliştirmek üzere iki yıl önce TEB Aile Akademisi'ni hayat geçirdik. Şubelerimizde başlattığımız, gelen yoğun talep üzerine şube dışına da çıkardığımız eğitimlerimizle 140 bin kişiye ulaştık" dedi. Toplumun geleceğini düşünerek, çocuklar için de bu konuda harekete geçtiklerini dile getiren Mendi, "İnternet üzerinden TEB Çocuk projesini hayata geçirdik. Bu projeyle 650 bin çocuğa eğlenceli ve basit dille ekonomiyi ve tasarrufun yollarını anlattık. Sanat yoluyla öğrenilen bilgilerin daha akılda kalıcı olduğundan yola çıkarak TEB Çocuk Tiyatrosu'nu hayata geçirdik" diye konuştu.

11 MİLYON ÇOCUĞA FİNANSAL OKURYAZARLIK
Zirvede TEB, MEB ve UNICEF işbirliğiyle hayata geçirilen "Sanat Yoluyla Sosyal ve Finansal Eğitim" projesi ile 6-14 yaş aralığındaki 11 milyon çocuğa ulaşılacağı açıklandı. Mendi, şunları söyledi: "TEB olarak MEB ve UNICEF ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu projeyle bu alanda çok önemli bir adım attık. Sanat yoluyla, severek ve eğlenerek öğrenilen bilgilerin daha akılda kalıcı olduğunu gözlemliyoruz. Bu projeyle de 11 milyon çocuğa görsel sanatlar ve müzik yoluyla, eğlenceli bir şekilde ekonomiyi, bütçeyi, tasarrufu ve birikimin önemini anlatacağız. Örneğin; öğrenciler seramik dersinde kumbara yaparken tasarrufa ve nasıl birikim yapılacağına dair bilgi sahibi olacak."

EĞİTİM ARTTIKÇA FİNANSAL BİLİNÇ ARTIŞA GEÇTİ
Türkiye'nin finansal okuryazarlık endeks değeri 59.4 olarak hesaplandı.
Evlilerin finansal okuryazarlık endeks değeri 59.6, bekârların ise 59.
Finansal okuryazarlığın yaşa göre dağılımında 25-44 yaş grubu endeks değer, 61.2 ile en yüksek seviyede.
Katılımcıların eğitim durumu arttıkça finansal okuryazarlık değerleri de artıyor.
Katılımcıların gelir durumu ile finansal okuryazarlık düzeyi doğru orantılı.
En düşük finansal okuryazarlığa sahip gruplar işsizler, ev hanımları ve öğrencilerden oluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarruf erkek işiymiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN