UNIQ İstanbul Kazakistan yolcusu

Giriş Tarihi: 2.11.2014
UNIQ İstanbul Kazakistan yolcusu

Turkmall'un 100 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği UNIQ İstanbul, ihraç ediliyor. CEO Eyüboğlu, "Kazakistan'a yapacağız. Mısır'a da bakıyoruz" diyor

Turkmall'un 100 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği UNIQ İstanbul projesi kapılarını açalı iki ay olmasına rağmen Kazakistan'dan teklif aldı. Şirket, eğlence konseptini Almata'da yapmak üzere anlaştı. UNIQ İstanbul, konser, müzikal, sergi, kongre, eğitim, toplantı, seminer, alışveriş ve yeme-içme gibi pek çok aktivite ile İstanbul modern hayatının yeni merkezi olacak. Turkmall'un CEO'su Levent Eyüboğlu ile bir araya gelerek hem projeyi hem de gelecek hedeflerini konuştuk.

UNIQ'in bir ikincisi olacak mı?
Bu projeyi çok sevdik, Kazakistan'da da yapacağız. Almata'da bir bankayla anlaştık, finansman konusunda iyi bir noktaya geldik.

Başka bir ülkede de düşünüyormusunuz?
Mısır'a da bakıyoruz. Böyle bir proje İzmir, Eskişehir ve Antalya'da da olabilir. Şehirleri yaşanabilir kılmak çok önemli.

Kazakistan'daki Maslak'takinden büyük mü?
Biraz daha büyük. Şehir merkezi ve havaalanı arasında, Maslak gibi.

GÜNDE 30 BİN KİŞİ

UNIQ nasıl bir yer olacak?
İnsanlar oraya gitsin, yemek yesin, müze, sergi gezsin, konser dinlesin, tiyatroya gitsin, hobileriyle uğraşsın istiyoruz. Orada her zaman bir şey olacak. Ancak alışveriş değil, kültür-sanat, doğa, tarih, her şeyi orada yaşayabilecek.

Türkiye'nin en büyük müzik mağazası da var. Burada sadece müzik aleti mi satılıyor?
Stüdyosu var, kayıt yapılabiliyor, ders alınabiliyor. Hobi ediniyorsunuz kendinize, "ben artık konga çalacağım" diyorsunuz, hemen size orada ders ayarlıyorlar. Küçük stüdyolarda konga dersi alabiliyorsunuz. Aklınıza gelebilecek her türlü müzik aleti satılıyor. Ayrıca Markafoni'nin merkezi Uniq'e taşındı. Sipariş veren biri ürününü oradan alabilecek. "Hem öğle yemeğimi yiyeyim, hem paketlerimi alayım" diyebileceksin.

Konserler ve sanat için alanlarınız ne kadar büyük?
5 bin 800 kişilik bir salonumuz var. Onun dışında bir 400 bir de bin 200 kişilik iki salon daha mevcut.

Hedefiniz nedir? UNIQ'de bir günde kaç kişi zaman geçirecek sizce?
Günde 30 bin kişi uğrar. Hafta sonları daha yüksek de olabilir.

Yatırımın büyüklüğü ne kadar?
100 milyon euro.

Dünyada eşi benzeri olmayan bir proje
Sizin kompleksiniz içindeki ofis katlarına merkezini taşıyan firmalar kimler?
Roche, Oracle, Markafoni...

Çalışan kaç kişi olacak?
Üniversiteyle birlikte 10 bin kişi.

Dünyada bunun eşi benzeri var mı?
Yok, onun için adını UNIQ koyduk. İngilizce eşsiz anlamına geliyor. Fransa Lyon'da belediyeyle işbirliği içinde büyük bir kongre merkezi, ofisler yapılmış ama ruhsuz bir yer. Londra'da sadece konser yapan mekanlardan oluşan bir yer gördüm. Konser olmayınca hayalet şehir oluyor. Sanat galerileri yok.

100 bin kişiye istihdam
20 yılda Türkiye'ye ne kadar yatırım yaptınız?
6 milyar dolardan fazla... Bunlar hiçbir şekilde dışarıya götürülmeyen yatırımlar, hepsi kalıcı.

Kaç kişiye istihdam sağlamış oldunuz?
Basit bir hesapla, 100 tane proje yaptık. Her birinde ortalama bin kişi çalışsa 100 bin eder. Biz perakendecinin önünü açtık. AVM'ler olmasa kimse böyle zincir mağazalar haline gelemezdi. Biz gittik dünya markalarını Türkiye'ye getirdik. İlk AVM sinemalarını açtık. Sinema salonları açılınca film endüstrisi de gelişti. Film endüstrisi gelişince sinema salonları modernleşti. Şimdi sektör aldı başını gitti.

Anadolu'daki AVM'ler göçe engel
81 ilde de alışveriş merkezi olacak mı?
Biz varken olur. Artık büyük ilçelere de yapıyoruz. Önemli olan mimarisi ve mağaza karmasıyla, oradaki yerel halkı içine alacak projeler yapmak. Şimdi Yozgat ve Akhisar bitmek üzere. Sırada Sivas var.

Anadolu'da halen AVM ihtiyacı var mı?
Oralarda yapacaksın ki, hem bölgeye faydası olsun, hem de adam şehriyle gurur duyup göç etmesin. Bence Anadolu'nun potansiyeli çok büyük ve gittikçe daha da artacak. Adam uçağa binecek, İstanbul'a gelip işini halledecek, gene gidecek. Çünkü şehri güzel, keyif alacak yerleri ve dolaşacak sokakları var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNIQ İstanbul Kazakistan yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN