Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş Bankası'ndan 9 ayda 2 milyar 563 milyon lira net kar

İş Bankası'nın 9 aylık dönem net karı 2 milyar 563 milyon lira oldu.

Giriş Tarihi: 3.11.2014 16:39 Güncelleme Tarihi: 3.11.2014 16:42
İş Bankası'ndan 9 ayda 2 milyar 563 milyon lira net kar
İş Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Banka'nın net dönem karı yılın dokuz aylık döneminde 2 milyar 563 milyon liraya ulaştı.

Banka'nın kredileri yılsonuna göre yüzde 11,9 artışla 151,4 milyar lira seviyesine yükselirken, aktif toplamı 231 milyar lira düzeyine geldi. Elde ettiği sonuçla mali bünyesini daha da güçlendiren İş Bankası'nın öz kaynak büyüklüğü 26,5 milyar seviyesinde gerçekleşti. Yılın üçüncü çeyreğinin sonunda Banka'nın nakdi kredilerinin payı, aktif toplamının yüzde 65,5'ine yükselirken, sorunlu krediler oranı yüzde 1,6'da sabit kaldı.

Banka'nın mevduat hacmi yılsonuna göre yüzde 7,8 artarak 130,5 milyar liraya çıktı. Banka'nın yılsonuna göre yüzde 8 artan tasarruf mevduatının toplam mevduat içindeki payı yüzde 66,4'e geldi. Kaynak çeşitliliği ve vade yapısını uzatmaya özeni gösteren İş Bankası, yılın geride kalan dokuz aylık döneminde, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda toplam 11,9 milyar lira menkul kıymet ihracı gerçekleştirdi.

Eylül ayında 18 ülkeden 41 kurumun katılımıyla 326 milyon dolar ve 756 milyon avro olmak üzere iki dilimde 1,3 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisine imza atan İş Bankası, geçen yıl eylül ayında tamamladığı işleme göre yüzde 100'ün üstünde bir yenileme oranına ulaşarak yılın üçüncü çeyreği itibarıyla sendikasyon kredileri yoluyla sağladığı kaynağı 2,6 milyar doların üzerine çıkardı.

Banka'nın sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 15,3 düzeyinde gerçekleşti. Bu yılın dokuz aylık dönemi itibarıyla Banka'nın şube sayısı 1.348'e, bankamatik sayısı ise 6.123'e yükseldi.

"Yılsonundan bugüne, aktif büyümesine en büyük katkıyı krediler sağladı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılsonundan bugüne, aktif büyümesine en büyük katkıyı kredilerin sağladığını belirterek, "Yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürülebilir ve sorunsuz büyüme politikasından ödün vermeyen İş Bankası, toplamı 192,2 milyar liraya ulaşan nakdi ve gayri nakdi kredileri ile cari dönemde Türkiye ekonomisine en büyük desteği veren banka olmaya devam etmiştir" bilgisini verdi.

Bali, kaynakların doğru tahsisi ve etkin risk yönetimi politikalarının cari dönemde de başarıyla sürdürüldüğünü vurguladı. İş Bankası'nın, özel bankalar arasında en büyük kredi portföyüne sahip Banka olduğuna dikkati çekerek, sorunlu krediler oranının sektör ortalamasının oldukça altında kalmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Bali, ülke ekonomisindeki gelişmeler ve müşteri ihtiyaçlarını gözeterek hizmeti yaygınlaştırma ve müşteriye yakın olma amacıyla şube sayısını artıran Banka'nın, özel bankalar arasında sahip olduğu en geniş şube ağı ve her geçen gün genişleyen şube dışı dağıtım kanalları ile her dönemde ve her koşulda müşterisinin yanında olmaya devam edeceğini de kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş Bankası'ndan 9 ayda 2 milyar 563 milyon lira net kar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN