Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin büyüme potansiyeli yüksek

Türkiye'nin büyüme potansiyelinin mevcut durumdan çok daha yüksek olduğunun altını çizen eski Finlandiya başbakanı ve AB'nin yeni 'büyüme çarı' Katainen, "Avrupalı firmaların yatırım iştahı devam ediyor" dedi

Giriş Tarihi: 3.11.2014
Türkiye'nin büyüme potansiyeli yüksek
Avrupa'nın 'büyüme çarı' olarak atanan ve krizden çıkışta AB'nin kurtarıcısı olarak görülen Jyrki Katainen, SABAH'ın sorularını yanıtladı. Finlandiya'nın eski başbakanı ve 2008 yılının en iyi Maliye Bakanı seçilen Katainen, krizin etkilerini tamamen yok etmeye çalışan Avrupa'nın Türkiye ile ilişkilerinin bu nedenle hızla geliştiğini belirtti. Katainen, "Güçlü büyüme hem AB hem de ticaret partnerleri açısından hayati öneme sahip. Türkiye'nin büyüme potansiyeli çok yüksek. Ticaret artacaktır. Avrupalı yatırımcının da Türkiye'ye olan iştahı devam ediyor. Üç alanda reform yapılırsa Türkiye'ye yatırım hızla artar. İş açmayı hızlandırma, rekabet koşullarını sağlama ile bazı sektörlerde liberalizasyon" şeklinde konuştu.

TİCARET ARTIŞI SÜRÜYOR
Arap Baharı ve komşu ülkelerdeki siyasi istikrarsızlığın Avrupa'yı Türkiye için yeniden önemli hale getirdiğini tezini de doğrulayan Katainen, son 10 yılda Avrupa'nın Türkiye'ye olan ihracatının iki katına çıktığını belirtti. Katainen, "Türkiye, 2001'den bu yana yıllık ortalama yüzde 5 büyüyor. AB Türkiye'nin en büyük ticari partneri olarak hâlâ yerini koruyor. 2013'te yüzde 41.5 oranında ihracatta pay aldı. İthalatta ise AB'nin payı yüzde 36.7 düzeyindeydi. Türkiye'nin gelişmiş olan ülkeler ile ticaretinin düşüş trendine girmesi normal. Çünkü büyüme artık gelişmekte olan ülkelerde. Ancak AB ile olan ticaret artışa devam ediyor" dedi.

300 MİLYON EUROLUK YATIRIM PAKETİ ÇIKARIYORUZ
Avrupa ekonomisinin toparlanma eğiliminin devam ettiğini ancak beklenenden daha kırılgan bir toparlanma olduğunu söyleyen Katainen, "Şu andaki gereksinim üç ana temele sahip politika. Biri kredibilitesi olan maliye politikaları, ikincisi anlamlı yapısal reformlar ve üçüncüsü de yatırımı artıracak adımlar. En anlamlı adım olarak şu anda gözüken 300 milyon euroluk özel ve kamu yatırımını mobilize etme. Bu pakete ben başkanlık edeceğim ve üç yıl sürecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin büyüme potansiyeli yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN