Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyin esintisi

"2015'te iktidar olacağız" iddiasıyla Antalya'da kampa girip beyin fırtınası yapan 'nin ekonomi vizyon belgesi 'esinti'den öteye geçemedi. Üzerinde 3 ay çalışılan strateji belgesinde ne hedef ne çözüm önerisi ne de kaynak var

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Beyin esintisi
10 Ağustos hezimetinin ardından ekonomi politikalarına ağırlık vermek isteyen 'nin 2015 seçimleri için hazırladığı 'ekonomi vizyon belgesi'nden vizyonsuzluk çıktı. CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'nin basmakalıp cümlelerle hazırladığı belge, beyin esintisinden öteye geçemedi. 'İnsan Odaklı Ekonomi ile Zenginleşen Türkiye' başlıklı belgede işsizlik, büyüme, cari açık, düşük tasarruf risk faktörü olarak sayıldı. "Ekonomiyi büyütmeden zenginleşme olmaz" denilen belgede zenginleşmenin formülü verilmedi. Cari açık, büyüme ve işsizlikle ilgili ne bir hedef ne de çözüm önerisi yer aldı. Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan 'tasarruf açığı' konusunda da tek çözüm önerisi "Kadınlar çalışırsa tasarruf açığı biter" oldu.

YAPILMIŞI VAR!

CHP'nin strateji belgesi AK Parti politikalarının zayıf bir kopyası olduğunu da kanıtladı. Hükümetin uyguladığı mazot desteği, tarım ihtisas OSB'leri, aktif istihdam politikaları, yaşlı bakım merkezleri gibi halen uygulanan modeller belgeye konuldu.

'AYDINLIK SOKAK' ŞİKâYETİ
Kadınların istihdama katılması için beyin fırtınası yapan CHP sorunun çözümünün sokakların aydınlatılmasından geçtiğini söyledi. Belgede şu tespit dikkat çekti: "İşe gitsem bile çıktığımda güvenle yürüyebileceğim aydınlık bir sokak ve toplu taşıma imkânı yok."

NE OLDUĞU ANLAŞILAMADI
'Sosyal içerme politikaları' diyerek AB'den kavram devşiren CHP, bu politikaların ne olduğundan hiç bahsetmedi. Belgedeki "Birbiriyle konuşan bu politika bütünseliyle muhtaçlık azaltılacak. Sosyal içerme politikalarımız ve iyi yönetişim ile hiçbir birey dışarıda kalmayacak bir politika çerçevesi uygulayacağız" devrik cümle de anlaşılamadı.

YABANCI YATIRIMCIYA TEVECCÜH!
CHP'nin ekonomi belgesi kendi kendini de inkar eder nitelikte. Bir taraftan "Kapsamlı bir sosyal demokrat programa ihtiyaç var" denilen belgede diğer taraftan yabancı yatırımcıya teveccüh gösterilmesi dikkat çekiyor. Belgede, maliyetlerin yüksek olduğu bu nedenle de yabancı yatırımcıların performansının düştüğü belirtildi. Bunun Türkiye'ye her yıl 30 milyar dolara mal olduğu söylendi. Ama CHP, bu miktarı nasıl ve neye göre hesapladığına açıklık getirmedi.

SÜLEYMAN AMCA ÇÖZÜM BEKLİYOR
Belgedeki tek yenilik ekonomi stratejilerinin 'Çiftçi Süleyman Amca, Emekli Anneanne, Sanayici Tayfun, Kaderine terk edilen Mehmet ve Girişimci Elif' karakterleri üzerinden anlatılması oldu. Ama burada da sorunların çözümüne değinilmedi.

AK PARTİ İCRAATINI ÖVMÜŞLER!
CHP'nin belgesinde istemeden AK Parti hükümeti de övüldü. Hanehalkı harcamalarının yüzde 30'unun gıdaya gittiği belirtilen belgede sofrasına iki günde bir et, tavuk, balık koyabilenlerin oranının yüzde 53.9 olduğu belirtildi. Ancak konuyla ilgili tablo AK Parti iktidarları döneminde bu oranın nasıl yükseldiğini gösterdi. Tabloda 2006'da yüzde 10 olan alt gelir grubunda iki güne bir et, tavuk ve balık yiyenlerin oranının 2013'te yüzde 80'e çıktığı da görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin esintisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN