Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancıya gitmedi

Asım Ülker'in kurduğu Kar Gıda'nın eski ortağı United Biscuits, yabancıya gitmedi. Dünyanın 6'ncı bisküvi üreticisi 3.2 milyar $'a Yıldız Holding'in oldu

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Yabancıya gitmedi
Dünyaca ünlü şekerleme ve çikolata markaları Godiva ve DeMet's'i satın alarak uluslararası arenada adını duyuran Ülker Ailesi, bir devi daha bünyesine kattı. Yönetim Kurulu Başkanlığını Murat Ülker'in yaptığı Yıldız Holding, dünyanın 6'ncı büyük bisküvi üreticisi United Biscuits'i, rakipleri Kellogg ve Burtons'u geride bırakarak satın aldı. Yaklaşık 3.2 milyar dolara gerçekleşen işlemle Yıldız Holding, bisküvi üretiminde dünya 3'üncülüğüne yükseldi. Bu, aynı zamanda bir Türk şirketinin yurtdışında yaptığı en büyük satın alma. Bir önceki rekor da yine 2007'de 850 milyon dolara Belçikalı ünlü çikolata üreticisi Godiva'yı alan Yıldız Holding'e aitti.

ASIM ÜLKER'LE ORTAKTI
Temelleri 184 yıl önce atılan United Biscuits'in 7'si İngiltere'de olmak üzere 14 fabrikası var. 7 binden fazla çalışanı olan şirketin Ülker Ailesi için özel bir yönü bulunuyor. Ülker'in kurucularından Asım Ülker hisselerini 1987'de kardeşi Sabri Ülker'e devrettikten sonra kurduğu Kar Gıda'nın yüzde 30'unu United Biscuits'e satmıştı. Geçen yılı 1.1 milyar sterlinlik ciroyla kapatan United Biscuits, İngiltere'nin yanı sıra Afrika ülkeleri, Hindistan, Fransa, Belçika ve Hollanda gibi pazarlarda da büyük paya sahip. Bu satın almayla United Biscuits'in önünde yeni pazarlar açılmış oluyor. Marka Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Amerika, Çin ve Japonya gibi Yıldız Holding'in bulunduğu pazarlarda da büyüme şansı elde edecek. 1944'te kurulan Yıldız Holding'in, bu satın almayla 70'inci yılında dünyanın en büyük 3'üncü bisküvi üreticisi konumuna yükseldiğini söyleyen Murat Ülker, bu alanda önemli bir yol kat ettiklerini belirtti. Ülker, şöyle konuştu: "Nohutçu Han'daki atölyede yılda 200 kilo bisküvi üreterek başlanan bu yolculuğun temelinde babam Sabri Ülker ve amcam Asım Ülker'in felsefesi yatıyor. Onlar başarının temelinde bıkmadan çalışmanın, dürüstlüğün ve kaliteli üretimin yattığına inandıklarını söylerdi. Bu felsefe, 70 yılda dünyaya açılmamızı sağladı." United Biscuits CEO'su Martin Gleen de şirketin internet sitesinden "Yıldız Holding ile birlikte dünyada büyüyeceğiz" açıklaması yaptı.

3 ŞİRKETE 4.2 MİLYAR DOLAR ÖDEDİ
Yıldız Holding 7 yılda 3 büyük küresel satın almaya imza attı. 2007'de Godiva'yı 850 milyon dolara alan holding, ardından ABD'n in en köklü şekerleme şirketlerinden DeMet's'e göz kıptı, Aralık 2013'te de bu şirketi 221 milyon dolara bünyesine kattı. 3.2 milyar dolar olduğu ifade edilen United Biscuits alımıyla birlikte Yıldız, bu üç satın alma için 4.2 milyar dolardan fazla para ödemiş oldu.

LİMAK'TAN KUVEYT'E 4.7 MİLYARLIK TEKLİF
Yıldız Holding'in dünya gıda sektöründeki dev satın almasının ardından bir haber de Körfez'den geldi. Uluslararası taahhüt sektöründe aldığı milyar dolarlık projelerle adından söz ettiren Limak Holding, Kuveyt Uluslararası Havalimanı'na yapılacak yeni terminal inşaatı projesinde en düşük teklifi veren grupta yer aldı. Nihat Özdemir'in şirketi konsorsiyum ortağı Kharafi National'la birlikte proje için 1.39 milyar dinarlık (4.78 milyar dolar) verdi. İhaleyi kimin kazandığına dair nihai kararın teklif Kuveyt Bayındırlık Bakanlığı tarafından değerlendirildikten sonra açıklanacağı belirtildi. İhaleye teklif veren şirketler arasında Çin kamu inşaat şirketi ve Dubai merkezli Arabtec bulunuyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancıya gitmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN