Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efkan Ala: Fabrikaları jandarma koruyacak

Doğuda yatırımların devlet güvencesi altında olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Efkan Ala, fabrikaların jandarma tarafından korunacağını söyledi

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Efkan Ala: Fabrikaları jandarma koruyacak
Kobani eylemleri ve sonrasında yaşanan gelişmeler nedeniyle yatırımcıların Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yatırım yapmaktan vazgeçebileceğini düşünen hükümet, bunun için bir dizi önlemi devreye sokacak. Bölgedeki özel sektör yatırımları jandarma tarafından korunacak. İhale şartlarının arasına güvenlik önlemlerinin devlet tarafından sağlanacağına ilişkin hükümlerin eklenmesi de gündemde. AK Parti'nin hafta sonu Afyon'da yapılan kampında gündeme gelen konulardan biri de bölgeye yapılan yatırımlar oldu. Bölge milletvekillerinin büyük çoğunluğu güvenlik konusundaki endişelerini dile getirdi, bölgede siyaset yapmanın zorlaştığını anlattı. Milletvekilleri, özel sektörün bölgeye yeni yatırım yapmaktan korktuğunun altını çizip, "İş makinelerinin yakılması ve işçilerin kaçırılması gibi olaylar endişeleri daha da artırdı. Bölgeye yatırım gelmesinin önündeki engellerin bir şekilde kaldırılması gerekiyor" dediler. İçişleri Bakanı Efkan Ala bunun üzerine, önümüzdeki günlerde Meclis'e sevk edilip yasalaştırılacak güvenlik paketiyle kaygıların önemli bir bölümünün ortadan kalkacağını, kamu düzeninin bozulmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini bildirdi. Ala, bölgeye yatırım yapan ya da yapacak olan özel sektörün kaygılarının giderilmesi için de bazı adımlar atılacağına dikkat çekti ve "Bölgedeki yatırımlar bundan sonra özel güvenlik elemanlarınca değil jandarma tarafından korunacak. Bunlara zarar verilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

ENDİŞE KALKACAK
Hükümetin, bölgeye yönelik yatırımlarla ilgili bir başka çalışma daha yaptığı bildirildi. Buna göre yatırımcıların güvenlik kaygılarının giderilmesi için ihale şartnamelerinde güvenlik önlemlerinin devlet tarafından alınacağına ilişkin bir madde konulacak. Böylece işadamları bölgeye yapacakları yatırımın başına bir şey gelebileceği endişesinden de kurtulmuş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efkan Ala: Fabrikaları jandarma koruyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN