Japon sanayi devi Plasmar'a ortak oluyor

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Japon sanayi devi Toyota Plasmar'a ortak oluyor

Japon devi , geçen yılı 576 milyon liralık ciroyla kapatan Türk şirket 'e ortak oluyor. Toyota Tsusho'nun amacı Plasmar'ı Kafkaslar, Avrupa ve Afrika'da büyütmek

Ekonomik krizde büyümeye ara veren Japonya, umudunu Türkiye'de arıyor. Avrupa ve ABD'de yaşanan durgunluk sonrası yeni pazarlar arayan ve gelecek planları arasına Türkiye'yi alan Japon firmalar, yatırım ve işbirliği için kolları sıvadı. Japon kimya devi Toray, taşımacılık şirketi Yusen Logistics, sigortacı Sompo Japan, ilaç üreticisi Otsuka, demir çelik firması Toyo Kohan'dan sonra bir dev daha Türkiye'yi yatırımda yeni üssü yapıyor. Dünyanın en büyük sanayi gruplarından , Türkiye'deki varlığını güçlendiriyor. Japon devin ticaretteki iştiraki olan Toyota Tsusho Corporation, Türk şirket Plasmar'ı aldı. ve Kimya şirketinde Hakan Üstündağ, Abdurrahman Bozkurt, Mehmet Altunkılıç ve İsmail Sungur'a ait payı devralan Japon dev, firmanın ana hissedarı oluyor. Toyota Tsusho böylece plastik hammadde alanında Türkiye'deki ağını da güçlendirmeyi planlıyor.

576 milyon lira cirosu var

Japon şirketin hedefleri arasında 2002'de kurulan Plasmar'ı Kuzey Afrika, Balkanlar ve Kafkasya bölgesine de açmak var. Fortune dergisi tarafından açıklanan Türkiye'nin en büyük 500 şirketi sıralamasında 218'inci olan firma geçen yıl 576 milyon liralık ciro yaptı. Dünyanın en büyük 6'ncı şirketi Toyota Group bünyesinde yer alan Toyota Tsusho'nun dünya genelinde 150 ofisi ve 900 iştiraki bulunuyor. 1948'de kurulan şirketin cirosu ise 71.9 milyar dolar. Şirketin 33 bin 845 çalışanı var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japon sanayi devi Toyota Plasmar'a ortak oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN