Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sistemde 10 yıl kal 56 yaşında emekli ol

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Sistemde 10 yıl kal 56 yaşında emekli ol
BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcılarının 10 yıl sistemde kalarak 56 yaşını doldurduklarında emeklilik hakkı elde edebildiklerini söyledi. Sistemden emeklilik hakkı elde edilmesi durumunda katılımcıların, birikimlerinin bir kısmını alarak kalanını veya tümünü programlı geri ödeme olarak Emeklilik Gelir Planı kapsamında maaş şeklinde alabildiklerini ifade eden Kişmir, "Aynı şekilde yine birikimin bir kısmını veya tümünü yıllık gelir sigortasına aktararak belirli bir süre veya ömür boyu maaş almayı tercih edebilirler. Bir diğer alternatif ise birikimlerin tamamının alınarak sistemden ayrılınmasıdır" dedi.

ERİME RİSKİNE DİKKAT!

Emeklilik planları ile uzun yıllar yapılan tasarrufların toplu olarak geri alındıktan sonra, doğru yönetilmediği takdirde kısa süre içinde erimesi riski olduğunu vurgulayan Kişmir şunları söyledi: "Bu riske karşı BNP Paribas Cardif Emeklilik olarak biriktirme dönemindeki emeklilik planlarını tamamlayan Emeklilik Gelir Planı ürününü sunuyoruz. Bireysel Emeklilik Sözleşmesi ile sahip olunan birikimlerin Emeklilik Gelir Planı'na aktarılması ile programlı geri ödeme yani maaş alma süreci başlıyor. Burada katılımcının tercih ettiği maaş alma süresi veya tutarına göre yapılan projeksiyonlarla geri ödemeler belirleniyor ve acil nakit ihtyaçlarında maaşa ek toplu ödeme katılımcımız tarafından talep edilebiliyor. Emeklilik Gelir Planı'nın bir diğer önemli özelliği ise birikimin maaş ödeme döneminde de devam ediyor olması. Şöyle ki; maaş ödemesi yapılırken kalan toplu birikim yine emeklilik fonlarında ve profesyonel fon yöneticilerinin yönetiminde değer kazanarak büyümeye devam ediyor."

30 YILA KADAR MAAŞ AL
Emeklilik Gelir Planı kapsamında katılımcının birikimine göre 30 yıla kadar maaş alma imkânı sağladıklarını kaydeden Kişmir, "Katılımcılarımıza emeklilik döneminde anlamlı bir birikim ve maaşa hak kazanabilmek için biriktirme döneminde tasarruf edebilecekleri azami katkı payını düzenli olarak ödemelerini öneriyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sistemde 10 yıl kal 56 yaşında emekli ol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN