Fazladan TOBB'layıp Dubai'de yemişler

TOBB'a bağlı odalardaki 'kurumsal dolandırıcılık'ın boyutları dudak uçuklattı. Yeni belgelere göre, oda yöneticileri üyelerden topladıkları fazla paralarla Dubai'de tatil yapıp, oğlunu evlendirmiş

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Fazladan TOBB'layıp Dubai'de yemişler
Sabah'ın 'Fazladan TOBB'lamışlar' manşetiyle duyurduğu Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki (TSO) 'kurumsal dolandırıcılık'ın TOBB'daki buz dağının görünen kısmı olduğu ortaya çıktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin, 2010-2013 yılları arasını kapsayan incelemelerine göre, 40'tan fazla odada benzer sorunlar var. Hatta yeni ortaya çıkan belgelere göre, üyelere normalin 10 katı üzerinde fiyata belge satılması masum bile kalıyor. Oda yönetimleri, üyelerden aldıkları fazla paraya ek olarak zimmete para geçirmekten ihale yolsuzluğuna, eş-akraba tatillerinden, 28 bin TL'lik hediye çantalara kadar birçok usülsüzlükle suçlanıyor. Bazı yöneticilerin, çocuğunun yurtdışı eğitiminden düğününe kadar tüm harcamalarını odaya fatura ettiği de tespitler arasında.

OĞLUNU AİDATLA EVLENDİRDİ

Balıkesir Ticaret Odası'nı (BTO) inceleyen bakanlık müfettişleri, 493 bin TL'lik usulsüz harcama tespit etti. Raporlardaki usulsüz harcamaların içeriği ise sanayi ve ticaret odalarının görünmeyen yüzünü açığa çıkardı. Belgelere göre, dönemin başkanı Mahmut Yavuz eşi ve çocuklarıyla 16 kez Dubai'ye gitti. Lüks tatilinin 62 bin 228 TL'lik faturasını da odaya ödetti. Yavuz ailesi bununla da yetinmeyip yurtiçinde yaptıkları 12 bin TL'lik tatil masraflarını da odaya fatura etti. Mahmut Yavuz'un Cunda'da oğlunu evlendirdiği düğünün masrafları de yine Balıkesir esnafından toplanan aidatlarla karşılandı. Müfettişler, faiziyle birlikte usulsüz harcanan 630 bin TL'yi oda yöneticilerinden geri talep etti. Konuyla ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

GERİ ÖDEDİK
SABAH'IN ulaştığı BTO'nun eski yöneticileri ise 630 bin TL'nin odaya geri ödendiğini ve konunun yargıda olması nedeniyle açıklama yapmayacaklarını iletti.

SANAYİCİ E-MAİL YAĞMURUNA TUTTU
SABAH'IN "Fazla'dan TOBB'lamışlar" başlığıyla duyurduğu usulsüzlükler iş dünyasında büyük ses getirdi. Gerek e-mail gerekse telefonla gazetemize ulaşan işadamları şikâyetlerini dile getirdi.

TOBB ARTIK EL LERİNİ CEBİMİZDEN ÇEKSİN
BİR işadamı "Haberiniz üzerine muhasebecimden ticaret odasına ne kadar ödeme yaptığımızı çıkarmasını istedim. Küçük bir işletme olmamıza rağmen 2013'te 14 bin 825 TL ödemişiz. TOBB artık cebimizden elini çeksin. Dava açıp parayı isteyeceğim" dedi.

ODALARIN UYGULAMALARI KANAYAN BİR YARA OLDU
BAŞKA bir işadamı da "Haberiniz kanayan bir yarayı ortaya çıkardı. Görevleri sadece aidat toplamak ve bunu abartılı faturalarla buharlaştırmak olan, üyelerine zulüm ederken kendileri krallar gibi yaşayan oda ve borsalar artık devlet kurumu statüsünden çıkarılsın. Üyelik isteğe bağlı olsun" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazladan TOBB'layıp Dubai'de yemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN