Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hocanın kafası karışık

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Hocanın kafası karışık

Aralıkta notu değerlendirecek olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in kafası iyice karıştı. Raporda ayrı, röportajda ayrı, sunumda ayrı telden çalıyor

Sıfırcı Hoca olarak bilinen reyting şirketi Moody's'in kafası iyice karıştı. Dün İstanbul'da Türkiye konulu bir konferans düzenleyen kurumun, raporunda, sunumunda ve demeçlerinde çelişkili ifadeler dikkat çekti. Kurumun Türkiye Başanalisti Alpona Banerji, konuşmasında bir taraftan "Devletin etkinliği, hukukun üstünlüğü ve yolsuzlukta son 10 yılda olumlu gelişmeler yaşandı" derken, diğer taraftan da siyasi risk olduğunu iddia etti. Yıllarca Türkiye'yi cari açığın düşmemesi durumunda kredi notunun tehlikeye gireceğiyle tehdit eden Moody's bu alandaki düzelmeye rağmen yeni bir bahane buldu. Yüzde 5 cari açık beklentisi olduğunu belirten Banerji, "Sizce risksiz seviye nedir?" sorusuna ise cevap veremedi. Borçlanmayla ilgili olarak vadelerin arttığı yönünde bir grafik hazırlayan Moody's, aynı zamanda borçlanmanın kalitesiz olduğuna vurgu yaptı. Ancak sunumda hem yabancı para cinsinden borcun azaldığına hem de vadesinin arttığına yönelik bir grafik paylaşıldı.

KAMU BORÇLANMASI SAĞLIKLI

Kamu borcunun, diğer gelişmekte olan ülkelere göre çok daha iyi durumda olduğunu vurgulayan Banerji, "Aynı şekilde borcun karşılanabilirliğine de bakıyoruz. Hükümetin faiz ödemeleri için gelirlerinin ne kadarını harcaması gerektiğine bakıyoruz. Burada da çok ciddi bir düşüş oldu. 2001'de bu oran yüzde 58 iken, 2013'te yüzde 8.6 olmuş durumda" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DAHA KUVVETLİ

Banerji, Türkiye'nin en büyük ekonomiler arasında yer aldığını vurgulayarak, "Bütün bunlar Türkiye'yi diğer ülkelere göre daha kuvvetli kılıyor" dedi.

KISA VADEDE NOTTA ARTIŞ YOK
Banerji, kısa vadede kredi notunda bir artışın söz konusu olmayacağını belirterek, "Dış dengesizlikler büyük kalmaya devam ettiği, Türkiye dış finansman ve ödemeler dengesi baskılarına maruz kaldığı sürece kredi notunda kısa vadede yukarı yönlü bir hareket olası değil" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocanın kafası karışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN