Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tofaş'tan iki modele 520 milyon $ yatırım

Koç Grubu ve Fiat ortaklığındaki Tofaş, Bursa'da 520 milyon dolarlık yatırımla iki yeni model üretecek

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Tofaş'tan iki modele 520 milyon $ yatırım
FIat Chrysler Automobiles'ın (FCA) dünya çapındaki en büyük üretim ve Ar-Ge merkezlerinden Tofaş, Türk otomotiv sektörünün rekabetçi avantajını güçlendirecek yatırımlarını sürdürüyor. Tofaş, 2016'da üretilmesi planlanan iki yeni binek otomobil için toplam 520 milyon dolarlık yatırım hedefliyor. Tofaş'tan yapılan yazılı açıklamaya göre şirket, yönetim kurulunun aldığı karar doğrultusunda, ortağı FCA ile üzerinde çalıştığı 'yeni sedan' otomobil projesinin ardından, biri 'hatchback' diğeri ise 'station wagon' olmak üzere, iki yeni modelin üretimine başlamayı planlıyor. İki yeni model Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilecek. Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, grup olarak birçok sektörde tarihlerinin en büyük organik yatırım döneminden geçerken, küresel ölçekte Türk mühendisliğinin başarısını ortaya koyacak yeni bir yatırıma daha imza atmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

1.4 MİLYARA ULAŞTI

Yeni yatırımların şirketin ihracatına olumlu katkı sağlayacağına işaret eden Koç, "Yeni doblo, yeni sedan otomobil ve şimdi de bu iki yeni modelle birlikte Tofaş'ın yatırım tutarı toplam 1.4 milyar dolara ulaşıyor. Bu yeni otomobil yatırımlarımız Tofaş'ın ihracatına da ivme kazandıracak" dedi. Yılın 9 aylık döneminde 5.2 milyar liralık satış, yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ihracat geliri elde ettiklerini anlatan Tofaş CEO'su Kamil Başaran ise 400 milyon dolar tutarında dış ticaret fazlası verdiklerini söyledi.

2016'DA YOLA ÇIKACAK
Kamil Başaran yeni aracı 2016'da üretmeyi planladıklarını belirtti. Başaran, "Açıkladığımız biri 'hatchback' diğeri 'station wagon' modellerimizin üretimini 2016 programımıza aldık. Yeni model projelerimiz kapsamında, 2016- 2023 arasında 700 bin araç üretimi hedeflendi. Bu iki modelin de önemli kısmını ihraç etmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tofaş'tan iki modele 520 milyon $ yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN