Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Döviz krizi endişesi Kremlin'i sardı

Batı'nın ambargosuyla boğuşan Rusya, şimdi de döviz kriziyle karşı karşıya. Rubledeki düşüş, ülkenin CDS'lerini de rekora taşıdı. Fitch, ülkeyi uyardı. Merkez bankası 'acil' toplanarak rubleye müdahale sinyali verdi. Gelişmeler Türkiye'de doları 2.28 TL'ye çıkardı

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Döviz krizi endişesi Kremlin'i sardı
Ukrayna krizinden sonra Batı'nın ambargo kararları nedeniyle zor günler yaşayan Rusya'ya bir darbe de dövizden geldi. Yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 30 değer kaybeden ruble, dün de dolar ve euro karşısında yüzde 3 eridi. Ruble işlemlerin açılmasıyla dolar karşısında ilk defa 48 değerine çıktı. Ülkenin merkez bankası, hareketlenen piyasaya "Her an müdahale edebilirim" sinyalini verdi. Açıklama sonrasında ruble dolar karşısında kayıplarını bir miktar geri aldı.

CDS'LER YÜKSELDİ

Ancak ülkede döviz krizi paniği yaşandığı için CDS'ler 286 seviyesine kadar çıktı. Öte yandan, ülkede ambargo nedeniyle bazı ürünlerin fiyatında yüzde 30'lara varan artışlar yaşandı. Rus hükümeti, halkın en çok kullandığı stratejik 40 üründe fiyat kontrolü mekanizmasını gündemine aldı. Bu gerçekleşirse, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra ilk kez piyasa ekonomisine müdahale edilmiş olacak. Reyting şirketi Fitch de Rusya'ya "büyüme, faiz ve petrol fiyatı" uyarısı yaptı.

DOLAR BİZDE 2.28'İ GÖRDÜ

Rublesye, Güney Afrika randında görülen değer kayıpları da eklenince dolar güç kazandı. Türkiye'de kur 2.28 TL'yi aştı. Beklentilerin altında artan ABD tarım dışı istihdam verisi ardından 2.26 TL'ye geriledi.

Aylin Suntay Gazprom Bank Varlık Yönetimi CEO'su ve Birinci Başkan Yardımcısı

Ambargo gelip Rus gıdasını vurdu

Kriz kelimesi şu an için biraz abartılı olsa da ülkede enflasyon yükseliyor. Rusya'nın Avrupa'ya karşı uygulamaya başladığı gıda sektöründeki ambargo ülkedeki ürünlerin fiyatlarını artırdı. Bu da enflasyona yansıyor. Yükselen enflasyon nedeniyle geçen hafta Merkez Bankası, faizleri yükseltti ve bundan sonra 'ruble'ye büyük bir baskı başladı. Ben bugün (dün) ulaşılan seviyeyi taban olarak görüyorum. Merkez Bankası'nın günlük piyasalara müdahaleyi durdurması akıllı bir adım oldu. Çünkü, rubleyi korumak için harcanan rezervlere yazık olduğunu nihayet gördüler. Rubleyi çarşamba gününden itibaren serbest bıraktılar. Artık günlük müdahale maksimum 350 milyon dolar, daha önce bu 2-2.5 milyar dolardı.

Şant Manukyan İşYatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü

'Bu yol yol değil' mesajı veriliyor
Ambargo ile Rusya'yı köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Ruble fiyatlamasına karşılık Merkez Bankası rezervleri devreye sokuldu. 420 milyar dolar rezerv var ve 240 milyarı kullanılabilir durumda. İsterlerse hareketi durdurabilirler. Ancak bu koşullar devam ederse. Yani petroldeki düşüş ve ambargo nedeniyle krizden söz edebiliriz. Piyasalar ufak ufak önlemini alıyor ve şu mesajı veriyor: "Bu yol yol değil."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döviz krizi endişesi Kremlin'i sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN