Stajyere emeklilik hakkı

Stajyerlikte geçen süreler emeklilik hesabından sayılmıyor. Ancak çalışanlar bu süreleri borçlanarak işe giriş tarihini geriye çekmek istiyor

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Stajyere emeklilik hakkı
Sosyal güvenlik mevzuatlarımızda yapılan düzenlemelerle artık stajyerlerin de ciddi hakları bulunuyor. En azından daha önce "bedava eleman" olarak görülen bu arkadaşlarımız, belli şartlarda ücret alıyor ve sağlık açısından da sigortalı oluyorlar. Sigortalarını ise okulları ödüyor. Daha önceki yazılarımda bu ücret haklarını anlattığım için bu konuyu kısa geçip, emekliliğe gelmek istiyorum. Stajyerlikte geçen süreler normal şartlarda emeklilik hesabından sayılmıyor. Doğal olarak ilk alınan sigorta numarası geçerli olsa bile, staj başlangıcı işe giriş tarihi olarak kabul edilmiyor.

İŞE BAŞLANGIÇ TARİHİ OLMALI
Dolayısıyla emekliliği etkileyen malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ödenmiyor. Ödenen primler sadece iş kazası, meslek hastalığı gibi durumlarda devreye giriyor. Geçen haftalarda gündeme getirdiğimiz bu konu çok tartışıldı. Şimdi bu vatandaşlar staj başlangıçlarının en azından sigorta başlangıcı olarak sayılmasını istiyor. Bunun örnekleri var mı? Evet... Avukatlar staj yaptıkları süreleri emeklilik hesabından saydırabiliyor. Doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanılacak hizmetler kapsamında yer alıyor. Bizim bu noktada iki önerimiz var. Birincisi, bu süreler emekliliği etkileyen hizmet sürelerinden sayılmasa bile en azından işe giriş başlangıç tarihi olarak kabul edilebilir. İkincisi ise işe giriş tarihi stajla başlatıldığında bu süreler için borçlanma hakkı verilebilir.

DOĞUMDA İŞE YARIYOR

Stajyerlik süresi kadınlar için bir avantaj sağlıyor. Doğum borçlanmasını sigortalı oldukları tarihten sonraki çocuklar için yapabiliyorlar. Fakat emekliliği etkilemeyen staj başlangıcı doğum için başlangıç sayılıyor.

EMEKLİ MAAŞI ARTAR MI?
"Maaşı artırmanın 3 bin formülü" başlıklı bir yazı yazmıştım. Aylık bağlama oranlarındaki değişiklik yüzünden 1999 öncesi işe giren bir vatandaşın emekli maaşı üç ayrı hesapla ortaya çıkıyor. 2008 sonrası bağlama oranı düştüğü için de düşük maaşla çok çalışanın maaşında azalma oluyor. Şimdi bunun değişeceği konuşuluyor. Böylece çok çalışıp çok prim yatırana yapılan haksızlık bitecek. Yaşı bekleyen çalışanlar primi artırarak emekli maaşlarını yükseltme imkânına kavuşacak.

İSTİFA TAZMİNATI ENGELLER
2011'den beri çalıştığım işyerimden sağlık sorunları yüzünden istifa ettim. 2 hafta sonra istifamı kabul edip çıkışımı verdiler. Rapor alsam tazminat alabilir miyim? Metin GÜR
Sağlık sorunlarıyla tazminat almak mümkün ama bunun için işyerinde sağlığınızı tehlikeye düşürecek bir durum olması gerekiyor.

BORÇLANMA İMKâNI YOK
SSK girişim 01.05.1992. Öncesinde 2 çocuk yaptım. 1998'de bir çocuğum daha oldu. 2 bin 160 günüm var. Borçlanma yapabilir miyim? Onur ALGUL
Bu şartlarda sadece bir çocuğu borçlanıp 720 gün kazanabilirsiniz. Primleriniz 2 bin 280 gün eder. Ancak emeklilik için 5 bin 525 gün ve 48 yaş şartları gerekiyor.

BAĞ-KUR BORCU SİLİNİR Mİ?
2008'de Bağ-Kur'lu oldum ama hiç ödemedim. Borcumu sildirebilir miyim? Yusuf AYDIN
01.10.2008 sonrası hizmetleri ve borçları sildirme imkânı bulunmuyor. Torba yasaya girmesi beklenen sildirmeyle ilgili düzenleme de henüz çıkmadı. Borçlarınızı yapılandırmayla taksite böldürebilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM
1967 doğumluyum. 3 çocuktan sonra 1997'de sigortalı oldum. 4100 prim günüm ödenmiş. Ne zaman emekli olurum? Meryem KÖSE
53 yaş 20 yıl ve 5900 güne ihtiyacınız var. Doğumları borçlanamıyorsunuz.

16.11.1976 doğumluyum. İşe giriş tarihim 03.12.2004. 1200 gün prime sahibim, 1996'da askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? Hasip RAHMET
60 yaş ve 7 bin prim günü şartlarına tabisiniz. Çalışıp priminizi tamamlamanız gerekiyor.

21.02.1985 girişliyim bin 930 günüm var. İki çocuk sahibiyim. Ne zaman emekli olabilirim? Nilgün KUTLUCAN
Yaşınızı yazmamışsınız. 41 yaş ve 5 bin prim günü şartlarınız var. Yılınız tamamlanmış. İki çocuk, işe girişten sonra bin 440 gün kazanırsınız ama bu da yetmez. Primleri tamamlayıp yaşı bekleyeceksiniz.

20.10.1971 doğumluyum. İşe giriş tarihim 29.09.1993. Halen çalışıyorum. Ne zaman emekli olurum? Kenan AZGIN
Emeklilik şartlarınız 25 yıl 54 yaş ve 5 bin 675 prim günü. 20.10.2025'te emekli olursunuz.

HER CUMARTESİ-PAZAR SAAT 14.15'TE AHABER'DE BİZE SORUN PROGRAMI'NDA SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ…
Tel: 0212 300 66 66

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stajyere emeklilik hakkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN