Yeşil HES'e 35 milyon TL

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Yeşil HES'e 35 milyon TL

Işıklar Holding'e ait BND Elektrik, Ordu-Giresun sınırındaki HES'te üretime başladı. 35 milyona mal olan Üçgen 2 Santralı'nda ağaç katliamını önlemek için 6 milyonluk tünel kazıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı ekonomi reformunun 9 maddesinden biri olan yerli enerjiyle ilgili Karadeniz'de önemli bir adım atıldı. Işıklar Holding'in iştiraklerinden BND Elektrik, Ordu- Giresun sınırına kurduğu regülatör ve hidroelektrik santralında elektrik üretimine başladı. 35 milyon liraya mal olan ve 15 bin konutun bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip Üçgen 2 projesi, bu tür yatırımlarda en büyük tepkiyi toplayan çevreci yaklaşımıyla dikkat çekti.

6 MİLYONA KURTULDU

Yıllık 33.8 milyon kWh'lik elektrik üretim kapasitesi olan Üçgen 2, BND Elektrik'in bu alandaki ilk yatırımı. Şirketin Genel Müdürü Bülent Şahinalp, "Vicdanımıza anlatamayacağımız hiçbir işin altına imza atmayız. Bu doğal zenginliği bozmamak için işin zor kısmını tercih ettik" diyerek, bundan sonraki projeler için de tüyo verdi. Şahinalp'in verdiği bilgilere göre Üçgen 2'nin yer aldığı dereyi takip eden 3.5 kilometrelik hat boyunca ağaçların kesilmesi gerekiyordu. Ancak şirket ormana zarar vermemek için 6 milyon liraya mal olan 1.6 kilometre uzunluğunda bir iletim tüneli inşa etti. Regülatördeki su santrala bu tünelden geçirilerek ulaştırıldı. Santralda üretilen elektrik enerjisi, BND tarafından gerçekleştirilen 23.4 kilometrelik nakil hattıyla TEİAŞ Ordu Trafo merkezine ulaştırılıyor.

POTANSİYELİN YÜZDE 35'İ DEVREDE
HES projelerine karşı toplumda hassasiyet geliştiğini, bunun da yatırımcıları soğuttuğunu anlatan Bülent Şahinalp, "Oysa şirketler alternatif yöntemleri araştırmadan işe girişiyor" diye konuştu. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olmasının tüketici fiyatlarına yansıdığını anlatan Şahinalp, hidroelektrik potansiyelinin sadece yüzde 35'inin kullanıldığını, doğru yöntemlerle HES'ler inşa edildiğinde cari açığın da düşeceğini ifade etti.

BULGARİSTAN'DA HES YAPMAK İÇİN GÖRÜŞÜYOR
BND Elektrik Genel Müdürü Bülent Şahinalp, Karadeniz'den sonra Kahramanmaraş'ta da bir HES'in yakında üretime başlayacağını açıkladı. Onu Gümüşhane'nin izleyeceğini anlatan Şahinalp yatırım planlarını şöyle anlattı: "Yurtdışında da HES yapmak üzere girişimlerimiz var. Bulgaristan'da izinleri aldık. Bir ortağımız olacak. Şu anda görüşmeler yürütüyoruz. 2015'te netleşir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil HES'e 35 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN